Սույն թվականի ապրիլի 25-ին Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միությունում (ՀԳՀՄ) տեղի ունեցավ սեմինար “Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կենսամակարդակի բարելավում զբաղվածության խթանման միջոցով” թեմայով, որը կազմակերպվել էր “Փրկություն” ՀԿ-ի և ՀԳՀՄ-ի կողմից:
Սեմինարի նպատակն էր լուսաբանել և վեր հանել զբաղվածության ոլորտում մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները, որոնել ուղիներ նրանց աշխատաշուկա ինտեգրելու համար և կազմակերպել հանդիպում գործատուների և սահմանափակ կարողություն ունեցող անձանց միջև:
Սեմինարի ընթացքում “Փրկություն” ՀԿ-ի համակարգող Էմմա Գալստյանը խոսեց հասարակական կազմակերպության գործունեության, նպատակների, դերի ու նշանակության մասին հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց և նրանց ընտանիքների համար, ներկայացրեց մտավոր խնդիրներ ունեցող երիտասարդներին, նրանց գործունեությունը և մասնակցությունը տարբեր փառատոններին, ինչպես նաև ցուցադրեց նրանց իսկ կողմից պատրաստած ձեռքի տարբեր աշխատանքներ՝ գոբելեն, նկարներ, դիզայներական աշխատանքներ, ինչպես նաև կավից պատրաստված զանազան իրեր:
Քննարկվեցին տարաբնույթ հարցեր կապված ՀՀ աշխատանքային օրեսգրքի որոշ դրույթների, “Փրկություն” ՀԿ-ի գործունեության հետ, սպառիչ պատասխաններ տրվեցին մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից բարձացված հարցերին, ինչպես նաև “Փրկություն” ՀԿ-ի ներկայացուցիչներին տրամադրվեց խորհրդատվություն ավելի արդյունավետ աշխատելու համար:
Սեմինարին մասնակցում էին ՀԳՀՄ գործադիր տնօրեն Վահան Սիմոնյանը, “Փրկություն” ՀԿ-ի համակարգող Էմմա Գալստյանը, պետական և մասնավոր զբաղվածության գործակալությունների ներկայացուցիչներ, գործատուներ և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձիք: “Տանժեռ” ընկերության կողմից սեմինարին մասնակցեց Աննա Ղամբարյանը:

25 апреля 2014 г. в Республиканском союзе работодателей Армении (РСРА) состоялся семинар “Поднятие уровня жизни людей с инвалидностью путем содействия их трудоустройству”, который организовали ОО “Спасение” и РСРА.
Целью семинара было осветить и поднять вопросы, связанные с проблемами трудоустройства умственно отсталых людей, найти пути их интеграции на рынок труда, организовать встречу работодателей и людей с ограниченными способностями.
В ходе семинара координатор ОО “Спасение” Эмма Галстян рассказала о деятельности этой общественной организации, ее целях, роли и значении для людей с ограниченными способностями и их семей. Она представила молодых людей, имеющих проблемы в умственном плане, их деятельность и участие в различных фестивалях, а также показала изготовленные ими работы: гобелены, картины, дизайнерские работы, предметы из глины.
Обсуждались различные вопросы, связанные с некоторыми положениями трудового законодательства РА, с деятельностью ОО “Спасение”, были даны ответы на все вопросы людей с инвалидностью, ф также консультации для более плодотворной работы ОО “Спасение”.
В работе семинара принимали участие директор РСРА Ваган Симонян, координатор ОО “Спасение” Эмма Галстян, представители государственных и частных агентств занятости, работодатели и люди с ограниченными способностями. От компании “Танжер” на семинаре участвовала Анна Гамбарян.