2012 թ. հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցավ Սոցիալական գործընկերության 3-րդ ազգային կոնֆերանսը` "Սոցիալական երկխոսություն մարզերում և մարզերի զարգացում" օրակարգով, որը կազմակերպվել էր Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության կողմից: Կոնֆերանսը նվիրված էր սոցիալական երկխոսությանը , տարածքային զարգացման հիմնախնդիրների կարգավորմանը, ինչպես նաև սոցիալական համագործակցության դերին փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործում:
Միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչները նշեցին, որ շարունակական համագործակցության պարագայում սոցիալական գործընկերության ինստիտուտը կարող է արդյունավետ գործիք դառնալ երկրի տնտեսական և սոցիալական զարգացման գործընթացում:
Սոցիալական գործընկերության 3-րդ ազգային կոնֆերանսի մասնակիցներն էին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Արտաշես Բախշյանը, Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի, ՄԱԿ-ի, Հայաստանի Արհմիությունների Կոնֆեդերացիայի, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության, ինչպես նաեւ միջազգային այլ հեղինակավոր կազմակերպությունների, տեղական և արտասահմանյան, պետական եւ ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ: Կոնֆեռանսի աշխատանքին մասնակցեց նաև "Տանժեռ" ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի գործատուների Հանրապետական միության մասնավոր զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահ` Նանա Հերունին:

4-го октября 2012 г. состоялась 3-я национальная конференция, посвященная социальному партнерству на тему “Социальный диалог и региональное развитие”, которая была организована Республиканским Союзом работодателей Армении. Конференция была посвящена социальному диалогу и вопросам решения проблем регионального развития, а также роли социального партнерства в развитии малого и среднего бизнеса.
Представители международных компаний отметили, что в условиях последовательного сотрудничества, институт социального партнерства может стать эффективным инструментом для обеспечения экономического и социального развития в стране.
На 3-й национальной конференции по социальному партнерству принимали участие заместитель министра экономики Армении Ара Петросян, заместитель министра территориального управления РА Арташес Бахшян, представители ООН, Фонда Фридриха Эберта, Конфедерации профсоюзов Армении, Международной организации труда, эксперты и члены других международных и местных государственных и частных структур. В работе конференции принимала участие, также, директор рекрутинговой компании "Танжер", Председатель отраслевого союза частных агентств занятости при Республиканском Союзе работодателей Армении Нана Геруни.