Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը և Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար միջազգային կոնֆերանս ՀՀ, Երևան, Մարիոթ Արմենիա հյուրանոց 16 - 18 Հունիս, 2010
2010 թվականի հունիսի 16-18 տեղի ունեցավ Մեծահասակներ կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը և "Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար" միջազգային կոնֆերանսը: Միջոցառման բացումը տեղի ունեó³í 2010թ. հունիսի 16-ին, ժամը 13:00-ին Երևանի "Մարիոթ Արմենիա" հյուրանոցի Տիգրան Մեծ սրահում:
Միջոցառումների նախաձեռնող "Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" ՀԿ-ն (ՄԿՈՒՈԿԸ ՀԿ, www.mku.am), որի համահիմնադիրն է "Տանժեռ" գործակալության տնօրեն` Նանա Հերունին, նպատակ ունի համախմբել ոլորտի միջազգային և տեղական համագործակից կազմակերպություններին և մասնագետներին, քննարկել ոլորտի զարգացման ուղղությունները և երկարաժամկետ նպատակները, փոխանակել փորձը և քննարկել ձեռքբերումները այդ ասպարեզում: Համաժողովի և միջազգային կոնֆերանսի համակազմակերպիչներն են. ՀՀ ԿԳ նախարարությունը, Դվվ Ինթերնեյշնլը, Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիան, Բրիտանական Խորհուրդը և Եվրոպական կրթական հիմնադրամը:
Համաժողովի անցկացումը Երևանում բացառիկ հնարավորություն է եվրոպական գործընկերների համար Հայաստանի բացահայտման, միջազգային գործընկերների հետ բազմակողմ համագործակցություն սկսելու կամ զարգացման համար: Սա հարմար առիթ է նաև Եվրոպային ծանոթացնելու հայաստանյան կրթական գործընթացներին և ստեղծելու ամուր խողովակ` ինֆորմացիայի և փորձի փոխանակման միջոցով երկարատև համընդհանուր գործակցության ապահովելու համար:
2010 թ. հունիսի 16-18 Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը զուգակցվում է "Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար" միջազգային գիտաժողովով: Այդ երկու միջոցառումներին ժամանելու են մոտ 80 օտարերկրացի Եվրոպայի և ԱՊՀ թվով 26 երկրից: Կազմկոմիտեն նախատեսում է ընդհանուր առմամբ միջոցառման 150 մասնակից Հայաստանից և արտերկրից:
Տեղեկանք
Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիա - ՄԿԵԱ (EAEA-European Association for the Education of Adults) եվրոպական հասարակական (ոչ պետական) կազմակերպություն է, որը միավորում է 131 անդամ կազմակերպություններ 41 երկրներից, որոնք աշխատում են մեծահասակների կրթության ոլորտում և ներկայացնում շուրջ 60 մլն սովորողներ ողջ Եվրոպայով:
ՄԿԵԱ-ի հիմնական դերն է.
- Ցկյանս ուսումնառության եվրոպական աստիճանի քաղաքականության մշակում և քարոզչություն
- Տեղեկատվության և ծառայությունների տրամադրում իր անդամների համար
- Կարողությունների զարգացում ծրագրերի, հրատարակչության և ուսումնառության միջոցով
- Միջազգային համագործակցություն ոլորտում աշխատող այլ կազմակերպությունների հետ ՄԿԵԱ-ն լուսաբանում է սոցիալական ներգրավվածության Լիսաբոնի ռազմավարությունը, նպաստում մեծահասակների կրթությանը, փորձում մեծացնել մեծահասակների ներգրավվածությունը ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթության մեջ:
ՄԿԵԱ-ի Գլխավոր համաժողովը տարեկան միջոցառում է, որը ամփոփում է ասոցիացիայի գործունեությունը և մշակում հետագա գործողությունների ռազմավարությունը:
Նախորդ տարիներին EAEA Գլխավոր համաժողովը հյուրընկալել են Սոֆիա (Բուլղարիա), Լառնակա (Կիպրոս), Մետց (Ֆրանսիա), Լիլլհամեր(Նորվեգիա), Ալիվե (Աստուրիա, Իսպանիա), Ռիգա (Լատվիա), Մալահիդե (Իռլանդիա), Բոնն (Գերմանիա) և մի շարք այլ քաղաքներ:

Генеральная Ассамблея Европейской ассоциации образования взрослых (EAEA) и Международная конференция «Профессиональное образование молодежи и взрослых», Армения, Ереван, гостиница “Марриотт Армения” 16 – 18 июня, 2010г.
16-18 июня 2010г. прошла Генеральная Ассамблея Европейской ассоциации образования взрослых (EAEA).: одновременно с которой проходила Международная конференция «Профессиональное образование молодежи и взрослых». Открытие мероприятия состоялось 16 июня 2010г, в 13.00 в зале Тигран Мец гостиницы “Марриотт Армения” в Ереване. Целью организатора мероприятия – НПО “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни” (ОВ и ОПВЖ, www.mku.am), соучредителем которого является Кадрово-рекрутинговое агентство “Танжер” - является объединение международных и местных организаций и профессионалов, работающих в этой сфере, обсуждение путей развития и долгосрочных целей сферы, обмен опытом и обсуждение приобретенного опыта в данной сфере.
Соорганизаторы мероприятия:
Министерство науки и образования РА, ДВВ Интернешнл, Европейская ассоциация образования взрослых, Европейский образовательный фонд, Британский Совет.
Проведение Генеральной ассамблеи в Ереване предоставляет европейским партнерам исключительную возможность ознакомления с возможностями начала или развития сотрудничества с армянскими партнерами. Это, кроме того, удобная возможность ознакомления Европы с армянскими образовательными процессами и создания прочного канала обеспечения длительного сотрудничества путем обмена информацией и опытом.
Генеральная ассамблея Европейской ассоциации образования взрослых сопровождается Международной конференцией “Профессиональное образование молодежи и взрослых”: На эти два мероприятия прибывают около 80 иностранных участников из 26 стран Европы и СНГ. Организационный комитет предполагает участие в общей сумме 150 участников из Армении и из-за рубежа.
Справка
Европейская Ассоциация Образования Взрослых - ЕАОВ (EAEA-European Association for the Education of Adults) – это европейская общественная (неправительственная) организация, объединяющая 131 организацию-членов из 41 страны, работающих в сфере образования взрослых и представляющих около 60 млн обучающихся во всей Европе.
Основная роль ЕАОВ состоит в:
• Разработке политики и пропаганде уровня европейского обучения на протяжении всей жизни;
• Предоставлении информационных и прочих услуг своим членам;
• Развитии компетенций посредством проектов, публикаций и обучения;
• Международном сотрудничестве с другими организациями, работающими в этой сфере ЕАОВ освещает лиссабонскую стратегию социальной вовлеченности, способствует развитию образования взрослых, предпринимает усилия по расширению вовлеченности взрослых в формальное и неформальное образование.
Генеральная ассамблея ЕАОВ является ежегодным мероприятием, обобщающим деятельность ассоциации и разрабатывающим стратегию дальнейших действий.
В предшествующие годы Генеральная ассамблея ЕАОВ проводилась в городах София (Болгария), Ларнака (Кипр), Мец (Франция), Лиллехаммер (Норвегия), Аливе (Астурия, Испания), Рига (Латвия), Малахиде (Ирландия), Бонн (Германия) и в ряде иных городов.