Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը և Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար միջազգային կոնֆերանս ՀՀ, Երևան, Մարիոթ Արմենիա հյուրանոց 16 - 18 Հունիս, 2010
2010 թվականի հունիսի 16-18 տեղի ունեցավ Մեծահասակներ կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը և "Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար" միջազգային կոնֆերանսը: Միջոցառման բացումը տեղի ունեó³í 2010թ. հունիսի 16-ին, ժամը 13:00-ին Երևանի "Մարիոթ Արմենիա" հյուրանոցի Տիգրան Մեծ սրահում:
Միջոցառումների նախաձեռնող "Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" ՀԿ-ն (ՄԿՈՒՈԿԸ ՀԿ, www.mku.am), որի համահիմնադիրն է "Տանժեռ" գործակալության տնօրեն` Նանա Հերունին, նպատակ ունի համախմբել ոլորտի միջազգային և տեղական համագործակից կազմակերպություններին և մասնագետներին, քննարկել ոլորտի զարգացման ուղղությունները և երկարաժամկետ նպատակները, փոխանակել փորձը և քննարկել ձեռքբերումները այդ ասպարեզում: Համաժողովի և միջազգային կոնֆերանսի համակազմակերպիչներն են. ՀՀ ԿԳ նախարարությունը, Դվվ Ինթերնեյշնլը, Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիան, Բրիտանական Խորհուրդը և Եվրոպական կրթական հիմնադրամը:
Համաժողովի անցկացումը Երևանում բացառիկ հնարավորություն է եվրոպական գործընկերների համար Հայաստանի բացահայտման, միջազգային գործընկերների հետ բազմակողմ համագործակցություն սկսելու կամ զարգացման համար: Սա հարմար առիթ է նաև Եվրոպային ծանոթացնելու հայաստանյան կրթական գործընթացներին և ստեղծելու ամուր խողովակ` ինֆորմացիայի և փորձի փոխանակման միջոցով երկարատև համընդհանուր գործակցության ապահովելու համար:
2010 թ. հունիսի 16-18 Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիայի Գլխավոր համաժողովը զուգակցվում է "Մասնագիտական կրթությունը և ուսումնառությունը մեծահասակների և երիտասարդների համար" միջազգային գիտաժողովով: Այդ երկու միջոցառումներին ժամանելու են մոտ 80 օտարերկրացի Եվրոպայի և ԱՊՀ թվով 26 երկրից: Կազմկոմիտեն նախատեսում է ընդհանուր առմամբ միջոցառման 150 մասնակից Հայաստանից և արտերկրից:
Տեղեկանք
Մեծահասակների կրթության եվրոպական ասոցիացիա - ՄԿԵԱ (EAEA-European Association for the Education of Adults) եվրոպական հասարակական (ոչ պետական) կազմակերպություն է, որը միավորում է 131 անդամ կազմակերպություններ 41 երկրներից, որոնք աշխատում են մեծահասակների կրթության ոլորտում և ներկայացնում շուրջ 60 մլն սովորողներ ողջ Եվրոպայով:
ՄԿԵԱ-ի հիմնական դերն է.
- Ցկյանս ուսումնառության եվրոպական աստիճանի քաղաքականության մշակում և քարոզչություն
- Տեղեկատվության և ծառայությունների տրամադրում իր անդամների համար
- Կարողությունների զարգացում ծրագրերի, հրատարակչության և ուսումնառության միջոցով
- Միջազգային համագործակցություն ոլորտում աշխատող այլ կազմակերպությունների հետ ՄԿԵԱ-ն լուսաբանում է սոցիալական ներգրավվածության Լիսաբոնի ռազմավարությունը, նպաստում մեծահասակների կրթությանը, փորձում մեծացնել մեծահասակների ներգրավվածությունը ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթության մեջ:
ՄԿԵԱ-ի Գլխավոր համաժողովը տարեկան միջոցառում է, որը ամփոփում է ասոցիացիայի գործունեությունը և մշակում հետագա գործողությունների ռազմավարությունը:
Նախորդ տարիներին EAEA Գլխավոր համաժողովը հյուրընկալել են Սոֆիա (Բուլղարիա), Լառնակա (Կիպրոս), Մետց (Ֆրանսիա), Լիլլհամեր(Նորվեգիա), Ալիվե (Աստուրիա, Իսպանիա), Ռիգա (Լատվիա), Մալահիդե (Իռլանդիա), Բոնն (Գերմանիա) և մի շարք այլ քաղաքներ:

General Assembly of European Association for the Education of Adults and International Conference on Youth & Adult Education and Lifelong Learning Hotel Mariott, Yerevan, Armenia 16-18 June 2010
On 16-18 June 2010 the General Assembly of European Association ofAdult Education (GA-EAEA 2010) and International Conference on Youth & Adult Education and Lifelong Learning took place in Hotel Mariott Armenia. The event will be commenced at 13:00, June 16 in Tigran the Great Hall.
The event is initiated by Adult Education and Learning NGO, www.mku.am ("Tanger" Recruitment Agency is co-founder), which aims to bring together experts, international and local organizations working in this field to discuss development directions, long-term goals and achievements as well as exchange professional experience.
The Congress and the Conference are organized by: Ministry of Education of Armenia, dvv international, European Association for the Education of Adults, British Council and European Training Foundation (ETF).
GA-EAEA 2010 in Yerevan provides European participants with a unique chance to get to know Armenia, to establish and develop contacts with international partners. The event will also enable the European participants to learn about Armenian education processes and establish a stable channel for information and experience exchange for ensuring long-term cooperation.
GA-EAEA 2010 is paralleled with International Conference on Youth & Adult Education and Lifelong Learning. Both events will be attended by more than 80 participants from 26 countries of Europe and CIS. In total, more than 150 participants are envisaged from Armenia and foreign countries.
Note
European Association for the Education of Adults (EAEA)
EAEA is a European NGO which unites 131 member organisations from 41 countries working in the fields of adult learning and represent more than 60mln trainees throughout Europe.
The main roles of EAEA are:
- Policy development and advocacy for lifelong learning at a European level
- Provision of information and services for its members
- Development of practice through projects, publications and training
- International cooperation EAEA promotes Lisbon Strategy of social engagement, supports adult learning, works for raising adult participation in formal and non-formal education.
GA-EAEA is an annual event which summarizes the activity of the organization and develops its further strategy.
In the previous years GA-EAEA was hosted by such cities as Sofia (Bulgaria), Larnaka (Cyprus), Metz (France), Lillehammer ( Norway), Avilés (Spain), Riga (Latvia), Malahide (Ireland), Bonn (Germany).