2020 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանը կանցնի եկամտի հարկման համահարթ համակարգի, այսինքն, հարաճյուն սանդղակից կանցնի գծայինի, ինչը նշանակում է, որ եկամտահարկը կլինի բոլորի համար նույնը` 23%
Ֆինանսների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Հայաստանում իրականացվող հարկային բարեփոխումների շրջանակում հաջորդ տարվանից սկսած եկամտային հարկը աստիճանաբար նվազեցվելու է։
Այսպես՝ 2020-ի հունվարի 1-ից եկամտահարկը կկազմի 23 տոկոս, 2021-ի հունվարի 1-ից՝ 22 տոկոս, 2022-ի հունվարի 1-ից՝ 21 տոկոս, 2023-ի հունվարի 1-ից՝ 20 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է սոցիալական վճարի դրույքաչափին, նախատեսվում է սոցիալական վճարի դրույքաչափի վերականգնում 2.5 տոկոսից նախկինում կիրառվող 5 տոկոսի մակարդակում.

С 1 января 2020 года Армения перейдет на уровневую систему подоходного налога, т. e. с прогрессивной шкалы перейдет на линейную, что означает, что подоходный налог будет единым для всех – 23% .
Министерство финансов сообщает, что в рамках проводимых в Армении налоговых реформ подоходный налог будет постепенно снижаться со следующего года.
Таким образом, с 1 января 2020 года подоходный налог составит 23%, 22% с 1 января 2021 года, 21% с 1 января 2022 года и 20% с 1 января 2023 года.
Что касается ставки социальных выплат, то предполагается восстановить ставку социальных выплат с 2.5% до ранее применяемых 5%.