Սույն թվականի փետրվարի 1-ին Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի (ԵՊԼՀ) հրավերով ներկա եղանք իրենց՝ անգլերենի հաղորդակցման և թարգմանության ամբիոնի կողմից կազմակերպված “ԲՈւՀ – գործատու համագործակցություն: Թարգմանչական կրթական ծրագրերի վերջնաարդյունքների համաձայնեցումը գործատուների հետ” խորագրով կլոր սեղանի քննարկմանը:
Հանդիպման նպատակն էր հնարավորինս մերձեցնել բուհական կրթական ծրագրերը աշխատաշուկայի պահանջներին:
Հանդիպման մասնակից գործատուներից շատերը թարգմանության ոլորտում գոյություն ունեցող բացերից մատնանշում էին բանավոր թարգմանիչների պակասը և մասնագիտական թարգմանական հմտությունների պակասը կամ իսպառ բացակայությունը: Թարգմանիչներն էլ իրենց հերթին դժգոհում էին ցածր վարձատրությունից, աշխատատեղերի սակավությունից, ինչպես նաև այն բանից, որ գործատուները չեն հասկանում թարգմանչի և լեզվաբանի տարբերությունը:
“Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության ներկայացուցիչը մեր լուման ներդրեց քննարկման մեջ, նշելով, որ իրավացի են և՛ գործատուները և՛ թարգմանիչները, ընդ որում ԲՈւՀ-երի բացթողումը կայանում է նրանում, որ դասավանդման ընթացքում մասնագետները շեշտը դնում են գրական գեղարվեստական թարգմանության վրա՝ շատ քիչ ժամանակ հատկացնելով մասնագիտական թարգմանությունների ուսումնասիրությանը:

1 февраля 2016г. по приглашению лингвистического университета им. В.Я. Брюсова мы побывали на круглом столе, организованным кафедрой коммуникации и перевода английского языка, темой которого являлось “Сотрудничество ВУЗ-ов с работодателями”.
Целью мероприятия было оптимальное приближение программ обучения к потребностям рынка.
Многие из присутствующих работодателей в качестве пробелов в этой сфере отметили дефицит, а то и отсутствие переводчиков с навыками устных и специализированных переводов. Переводчики в свою очередь жаловались на низкую зарплату, отсутствие рабочих мест, а также на то, что работодатели не понимают разницу между переводчиком и лингвистом.
Представитель рекрутинговой компании “Танжер” внес свою лепту в дискуссию, отметив, что правы и те и другие, в частности, упущением ВУЗ-ов является то, что в период обучения делается акцент на классической художественной литературе и уделяется мало внимания на специализированные тексты.