2012 թ. օգոստոսի 9-ին "Ճանաչել զիմաստություն" ծրագրի շրջանակներում "Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" հասարակական կազմակերպությունը, որի համահիմնադիրներից է "Տանժեռ" ընկերությունը, "ԱՐՄԵՆ" հայագիտական միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպեցին հերթական մշակութային միջոցառում` ԱԶԳԱՅԻՆ ԳԱՂԱՓԱՐԱԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆ - ԱԿՈՒՆՔՆԵՐ ԵՎ ԱՐԴԻԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ թեմայով: Բանախոս - ԿՈՄԻՏԱՍ ՎԱՐԴԱՊԵՏ ՀՈՎՆԱՆՅԱՆ:
Հանդիպման ընթացքում շոշափվեց մեր կարծիքով շատ արդիական թեմա` ազգային ծրագրի անհրաժեշտությունը, որը կոչված կլինի մոռացության չտալ մեր պատմական արժեքները և ուրվագծել մեր ժողովրդի խնդիրները և նպատակները, աշխարհի որ կետում ել որ նա գտնվի:

9 августа 2012 г. ассоциация “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни” (соучредителем которой является рекрутинговая компания “Танжер”) совместно с международным фондом арменоведческих исследований АРМЕН в рамках программы “Признание истины” провела очередное культурное мероприятие на тему “Национальная идеология – истоки и современность”. Докладчик - архимандрит Комитас Овнанян.
На встрече затрагивалась очень актуальная на наш взгляд тема – необходимость национальной программы, которая бы была призвана не предавать забвению наши исторические ценности и определяла бы цели и задачи нашего народа, в какой бы точке Земного шара он ни находился.