Սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին մենք հրավիրված էինք և մասնակցեցինք Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) ներկայացուցչությունների և Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության (ԱՀԱԸ) կողմից կազմակերպված «Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ» (ԵԱԱ) ծրագրի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը:
ՄԱԶԾ-ի ԵԱԱ ծրագրի նպատակն է բարձրացնել շրջանավարտների մրցունակությունն աշխատաշուկայում՝ իրենց կրթությանը համապատասխանող վճարովի պրակտիկա կազմակերպելու միջոցով:
Հարկ է նշել, որ ծրագրի հիմնական շահառուներն են ինչպես Սիրիայից և Ուկրաինայից տեղահանված, այնպես էլ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող այն շրջանավարտները, որոնք ունեն բարձրագույն կրթություն, բայց չունեն իրենց կրթությանը համապատասխանող աշխատանքային փորձ:

On September 9 we were invited and participated in the launching ceremony of the project ''Youth career trail'' (YCT) which was organized by United Nations Development Programme (UNDP), United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Representations in Armenia and the Armenian Missionary
The aim of UNDP's YCT project is to increase the competitiveness of graduates in the labor market by means of organizing paid internship relevànt to their education.
It should be mentioned that the main beneficiaries of the project are both the graduates displaced from Syria and Ukraine and graduates having Armenian citizenship who have higher education but do not have work experience relevant to their education.