Սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին մենք հրավիրված էինք և մասնակցեցինք Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) ներկայացուցչությունների և Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության (ԱՀԱԸ) կողմից կազմակերպված «Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ» (ԵԱԱ) ծրագրի մեկնարկի հանդիսավոր արարողությանը:
ՄԱԶԾ-ի ԵԱԱ ծրագրի նպատակն է բարձրացնել շրջանավարտների մրցունակությունն աշխատաշուկայում՝ իրենց կրթությանը համապատասխանող վճարովի պրակտիկա կազմակերպելու միջոցով:
Հարկ է նշել, որ ծրագրի հիմնական շահառուներն են ինչպես Սիրիայից և Ուկրաինայից տեղահանված, այնպես էլ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող այն շրջանավարտները, որոնք ունեն բարձրագույն կրթություն, բայց չունեն իրենց կրթությանը համապատասխանող աշխատանքային փորձ:

9 сентября мы были приглашены и приняли участие в церемонии запуска проекта ''Карьерная тропа молодежи'' (КТМ), которая была организована Представительствами в Армении Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев (УВКБ ООН) и Армянской Миссионерской Ассоциацией Америки (AMAA).
Целью проекта ПРООН КТМ является повышение конкурентоспособности выпускников на рынке труда путем организации оплачиваемой стажировки соответствующей их образованию.
Следует отметить, что основными бенефициарами проекта являются как выпускники беженцы из Сирии и Украины так и выпускники граждани Армении, которые имеют высшее образование, но не имеют опыт работы соответствующей их образованию.