2014 թ.-ի հոկտեմբերի 16-ին Էրեբունի Պլազա բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ սեմինար- քննարկում «Աշխատանքային թրաֆիքինգ և հարկադիր աշխատանք» թեմայով: Դասընթացը տեղի ունեցավ ԱՄՔՈՐ Հայաստան միջազգային կազմակերպության ջանքերի շնորհիվ:
Դասընթացը վարում էր ստրկության ժամանակակից ձևերի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող, Եվրոպայի խորհրդի «Մարդկանց շահագործման /թրաֆիքինգի դեմ պայքարի» կոնվենցիայի իրականացման վերահսկման հանձնաժողովի փորձագետ, ԱՄՔՈՐ-ի խորհրդատու՝ Գյուլնարա Շահինյանը:
Տկն. Շահինյանը բավականին մանրամասն խոսեց հարկադիր աշխատանքի և թրաֆիքինգի տարբերությունների և նմանությունների մասին՝ ներկայացնելով հարկադիր աշխատանքը որպես հանցանքի առանձին տեսակ, ինչպես նաև թրաֆիքինգի և հարկադիր աշխատանքի զոհերի համար նախատեսված փոխհատուցման տեսակների, Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության (ԱՄԿ) թիվ 29 կոնվենցիայի (Հարկադիր աշխատանքի մասին կոնվենցիա), Եվրոպայի Խորհրդի մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ գործողությունների կոնվենցիայի 26-րդ հոդվածի՝ պատիժ չկիրառելու հոդվածի և դրա հետևանքների մասին:
Դասընթացի քննարկմանը մասնակցում էին ԱՄՔՈՐ միջազգային կազմակերպության, «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության, աշխատակազմի առողջապահական պետական տեսչության, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության, ՀՀ ոստիկանության և մասնավոր աշխատանքի տեղավորման ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
Դասընթաց-քննարկմանն իր ակտիվ մասնակցությամբ հանդես եկավ նաև «Տանժեռ» աշխատանքի տեղավորման ընկերության կորպորատիվ վաճառքի մենեջեր Աննա Ղամբարյանը:

On October 16, 2014 in the business centre ''Erebuni Plaza'' a seminar-discussion on the theme ''Trafficking and forced labor'' took place. The seminar was held by means of ''UMCOR Armenia'' international organization's efforts.
The seminar was conducted by UN's Special Rapporteur on contemporary forms of slavery, the monitoring committee expert on the implementation of the Council of Europe Convention on “Action against Trafficking in Human Beings" and consultant of UMCOR- Gulnara Shahinyan.
Ms. Shahinian spoke about the similarities and differences of human trafficking and forced labor detailed enough introducing the forced labor as a separate type of crime as well as she spoke about the types of compensation for victims of forced labor, about No. 29 Convention (Forced Labor Convention) of International Labor Organization (ILO), about the 26-th article (non-punishment provision) of Council of Europe Convention on “Action against Trafficking in Human Beings'' and about its consequences.
The seminar was attended by the representatives of UMCOR International Organization, State Employment Service Agency, State Labor and Health Inspectorate, Republican Union of Employers of Armenia, Police of RA and representatives of private employment agencies.
The corporate sales manager of "Tanger" employment company Anna Ghambaryan actively participated in the seminar-discussion.