Վերջի մեկ շաբաթվա ընթացքւմ (ապրիլի 5-ին և 11-ին) “Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում” ասոցիացիան (որի հիմնադիրներից է “Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերությունը) կազմակերպեց երկու միջոցառում`
1. Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ԱՐՄԵՆ հիմնադրամի հետ համատեղ
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում “Ճանաչել զիմաստություն” ծրագրի շրջանակներում ներկայացրեց Արսեն Հակոբյանի “Արարատից Եվրոպա” փաստավավերագրական ֆիլմի դիտում – քննարկում:
2. Նույն ծրագրի շրջանակներում` Հայագիտական ուսումնասիրությունների միջազգային ԱՐՄԵՆ հիմնադրամը, “Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում” կազմակերպությունը, «Հայորդի» կազմակերպությունը Հայասատանի երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ կազմակերպեցին հանդիպում – բանախոսություն «Արարատյան լեռների գաղտնիքները» գրքի հեղինակ Յուրի Սարգսյանի հետ` “Ով է հայը” թեմայով: Հանդիպման ընթացքում առաջին անգամ ցուցադրվեց “Արարչի անունը” ֆիլմը:

5 и 11 апреля 2012 г. ассоциация “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни” (соучредителем которой является Рекрутинговая компания “Танжер”) провела два мероприятия:
1. Совместно с международным фондом арменоведческих исследований АРМЕН в доме музее Арама Хачатуряна в рамках программы “Прзнание истины” представила, основанный на документальных фактах фильм Арсена Акопяна “Из Арарата в Европу”, которому последовало дальнейшее обсуждение.
2. В рамках той же программы с фондом арменоведческих исследований АРМЕН, ассоциация “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни”, организация “Айорди” при содействии Молодежного фонда Армении провели встречу-обсуждение на тему “Кем является армянин?” с автором книги “Тайны армянских гор” Юрием Саркисяном. В ходе встречи впервые был показан фильм “Имя создателя”.