Լեռների մեջ ծվարած գեղատեսիլ քաղաքը մեզ դիմավորեց ցուրտ եղանակով, որն ի դեպ, չխաթարեց բնության գեղեցկության և մարդկանց բարեհոգության տպավորությունը:
"Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" միությունը, որի համահիմնադիրներից է "Տանժեռ" ընկերությունը Իջևանում ունի բաժանմունք, որի այցն էլ հենց ճանապարհորդության նպատակն էր: Ծրագրում ներառված էին ինչպես սեմինար, այնպես էլ մշակութային միջոցառումներ ՝ Արսեն Հակոբյանի “Արարատից Եվրոպա” ֆիլմի դիտումը, ինչպես նաև Յուրի Սարգսյանի “Մոռացված Աստվածների օրրանը” նոր գրքի ներկայցումն ու քննարկումը:
Մաքուր օդը, Ազատ գետը, արդյունավետ աշխատանքը, տարբեր երկրների քանդակագործների յուրօրինակ աշխատանքները քաղաքային այգում, զարմանալի դեկորատիվ նռներով զարդարված ծառը, կատակ ու երգն ավտոբուսում՝ օրը հաջողվեց:

Живописный городок, расположенный среди гор встретил нас холодной погодой, которая, впрочем, не испортила впечатления от красот природы и добродушия людей.
Ассоциация “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни”, соучредителем которой является “Танжер” имеет отделение в Иджеване, посещение которого было целью поездки. В программу входили как семинар, так и культурная программа: просмотр фильма Арсена Акопяна “Из Арарата в Европу” и представление и обсуждение новой книги Юрия Саркисяна “Стан забытых Богов”.
Чистый воздух, река Азат, плодотворная работа, оригинальные работы скульпторов итз разных стран в городском парке, дерево с удивительными декоративными гранатами, песни и шутки в автобусе – день удался!