2013 թ. ապրիլի 3-ին տեղի ունեցավ ոչ ֆորմալ զբաղվածության թեմայով ազգային եռակողմ սեմինար, որին մասնակցում էին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ), Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ԱՍՀՆ), Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ), Արհմիությունների կոնֆեդերացիաների (ՀԱՄԿ) և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ոչ ֆորմալ զբաղվածության դեմ պայքարի հարցը, որը դեր է խաղում “արժանապատիվ աշխատանքի” գործում, գտնվում է ԱՄԿ-ի ուշադրության կենտրոնում: ԱՄԿ-ի խորհրդատվական աջակցությամբ տարբեր պետական ծառայությունների փորձագետներ իրականացրեցին հետազոտություններ Հայաստանում ոչ ֆորմալ զբաղվածության վերաբերյալ փոքր և միջին բիզնեսի բնագավառում: Հետազոտությունների արդյունքում բացահայտվեցին ոչ ֆորմալ զբաղվածության պատճառները, տրվեցին առաջարկներ հետագա քայլերի՝ միջոցառումների և ծրագրերի վերաբերյալ, որոնք կկարողանան նվազեցնել թաքնված զբաղվածությունը և կնպաստեն գործատուներին ոչ ֆորմալ ոլորտից գնալ դեպի ֆորմալ, այսինքն բոլոր աշխատակիցներին օրինական գրանցել:
Ըստ ՀԳՄՆ-ի նախագահ Գագիկ Մակարյանի, ոչ ֆորմալ զբաղվածության պատճառներն այն են, որ փոքր բիզնեսը գտնվում է անհավասար մրցակցության դաշտում և փորձում է ինչ-որ կերպ գոյատևել: Առկա է նաև արագ հարստանալու հոգեբանությունը, որը նույնպես պայմանավորված է անհավասար հնարավորություններով: Դրա համար հարկային օրենսդրությունը պետք է ստեղծի պայմաններ, որ գործատուն ցանկանա իրականացնել իր գործունեությունը օրինական դաշտում, այլ ոչ թե կիրառել նրա հանդեպ ստիպողական մեթոդներ, նրան օրինական դաշտ տեղափոխելու համար, ինչն էլ իր հերթին կբերի գործազրկության աճի: Նկատի ունենալով, որ Հայաստանում 90 տոկոսը մակրո և փոքր բիզնես է, պետք է տրամադրել նրանց հարկային արտոնություններ և քայլեր մշակել առկա կոռուպցիոն ռիսկերի և տնտեսության մենաշնորհի վերացման համար, որպեսզի վերը նշված բիզնեսները կարողանան զարգանալ:
Ներկա դրությամբ Հայաստանում նկատվում է ոչ ֆորմալ զբաղվածության և այդ դաշտում աշխատողների աշխատաժամերի աճի միտում: Ոչ ֆորմալ զբաղվածությանը նպաստում է նաև աշխատանքից հեռացվելու վախը: Փորձագետների գնահատմամբ ստվերային աշխատակիցները վարձատրվում են 10 տոկոսով ավելի քիչ, քան ֆորմալ դաշտի իրենց կոլեգաները:
Հաշվի առնելով մեր երկրի ցանկությունը որդեգրել "արժանապատիվ աշխատանքի" եվրոպական չափորոշիչները, որոնք ունեն 28 չափանիշ, Հայաստանին անհրաժեշտ է, ինչպես համարում է ԱՄԿ-ի փորձագետը, մի շարք գերատեսչությունների համատեղ ջանքերի շնորհիվ իրականացնել համալիր միջոցառումներ, որոնք ուղղված կլինեն ֆորմալ զբաղվածության աճին և կդրդեն գործատուներին ոչ ֆորմալ դաշտից անցնել ֆորմալ: Անհրաժեշտ է նաև բարելավել աշխատանքի հսկողությունը և աշխատակիցների իրազեկումը ֆորմալ դաշտում առկա սոցիալական երաշխիքների վերաբերյալ:
Միջոցառմանը մասնակցեց նաև "Տանժեռ" ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների Ճյուղային Միության նախագահ՝ Նանա Հերունին:

3 апреля 2013 года состоялся национальный трехсторонний семинар на тему неформальной занятости. На семинаре присутствовали представители Международной организации труда (МОТ), Министерства труда и социальных вопросов, Республиканского союза работодателей Армении (РСРА), Конфедерации профсоюзов и др.
Вопрос борьбы с неформальной занятостью, который играет большую роль в вопросе “достойного труда”, находится в центре внимания МОТ. В ходе работы экспертов из различных государственных служб и при консультативной поддержке МОТ было проведено исследование не формальной занятости в Армении в сфере малого и среднего бизнеса, выявлены ее причины, даны рекомендации по дальнейшим шагам: мероприятиям и программам, которые смогут уменьшить теневую неформальную занятость, а так же смогут стимулировать работодателей перейти из неформальной сферы в формальную (официально регистрировать всех своих сотрудников).
“Причинами неформальной занятости являются то, что мелкий бизнес имеет неравные возможности, поэтому он пытается выжить. Также наличествует психология быстрого обогащения, что тоже обусловлено теми же неравными возможностями. Поэтому налоговое законодательство должно создать условия, чтобы работодатель хотел осуществлять свою деятельность в формальной зоне, а не применять насильственные меры, чтобы его туда загнать, которые в свою очередь приведут к увеличению безработицы”, - считает председатель РСРА Гагик Макарян. При том, что 90% - это макро и мелкий бизнес, следует предоставить ему налоговые льготы, принять меры по ликвидации существующих коррупционных рисков и монополизации экономики, чтобы он развивался, считает Г-н Макарян.
В настоящее время в Армении неформальная занятость, а также часы работы неформально работающих сотрудников имеют тенденцию к росту. Теневой работе сотрудников также способствует их страх перед работодателем быть уволенными. По оценкам экспертов теневые сотрудники оплачиваются на 10% меньше, чем их собратья в формальной зоне.
В свете желания нашей страны приобщиться к европейским стандартам так называемого “достойного труда”, которые имеют 28 критериев, ей необходимо, как считает эксперт МОТ, совместными межведомственными усилиями осуществить комплекс мер по увеличению формальной занятости, уменьшению неформальной путем мотивации работодателей, а также улучшить инспекцию труда и информирование сотрудников о социальных гарантиях в формальной зоне.
В работе семинара приняла участие также директор рекрутинговой компании “Танжер”, председатель Отраслевого Союза частных агентств занятости при Республиканском Союзе Работодателей Армении Нана Парисовна Геруни.