24.09.04թ. "ԴԵԼՈՎՈՅ ԷՔՍՊՌԵՍ" թերթում տպագրված “Ցանց” աշխատանք փնտրողների համար” հոդվածը “Տանժեռ” կադրային գործակալությունը և “Վլադիմիր Դովգան” կադրային գործակալությունների միջազգային ցանցը (ԿԳՄՑ) պայմանագիր են կնքել համագործակցության մասին: Համաձայն պայմանագրի “Տանժեռը” դարձել է “Վլադիմիր Դովգան” ԿԳՄՑ-ի իսկական անդամ և նրա բացառիկ ներկայացուցիչն է Հայաստանում: “2003 թվականին “Վլադիմիր Դովգան” կադրային գործակալության նախաձեռնությամբ, որը հիմնադրվել է 1998թվականին, ստեղծվել է ԿԳՄՑ միավորումը,- ասում է “Տանժեռ” գործակալության տնօրեն Նանա Հերունին:
- Այսօր ցանցի մեջ ընդգրկված են 65 կադրային և ռեկրուտինգային (հավաքագրող) գործակալություններ աշխարհի 11 երկրներից, ներառյալ ԱՄՆ-ն, Իսրայելը և Մոնղոլիան: ԿԳՄՑ-ին անդամագրվելը հնարավորություն է տալիս մասնակցել համատեղ պատվերների կատարմանը, ստանալ փաստաթղթերի հեղինակային փաթեթ, որը կարգավորում է ռեկրուտինգային բիզնեսի վարման տեխնոլոգիան միջազգային համարում ստացած (ISO 9001:2000) բիզնես- ստանդարտների հիման վրա և խորհրդատվություն կատարել մասնագիտական հարցերի շուրջ: Բացի այդ ԿԳՄՑ-ն ապահովում է գործընկերներին տեղեկատվական, մարքեթինգային, իրավաբանական և գովազդային օժանդակություն, գործընկեր-գարծակալություններին աշխատակազմերի համար ուսուցում է անցկացնում (ղեկավարների, խորհրդատուների, կառավարիչների) թրեյնինգների ու սեմինարների ձևով: Դրա հետ մեկտեղ ցանցի մասնակիցները կարող են օգտվել որոնման “ինտեր-ռեկրուտեր” ավտոմատացված համակարգից: - ԿԳՄՑ-ն շնորհիվ ռեգիոնալ և արտերկրների գործընկերների ճյուղավորված ցանցի հնարավորություն ունի 5-ից 45 աշխատանքային օրվա ընթացքում կարելի է ասել ցանկացած պրոֆիլի մասնագետ ընտրել, - ճշտում է Ն. Հերունին: - Ընդ որում պատվերը գործում է փորձնական ժամկետի ընթացքում` երեքից վեց ամիս, իսկ անհրաժեշտության դեպքում մեկ անգամ կատարվում է մասնագետի անվճար փոխարինում: Վերջերս “Տանժեռը” մասնակցեց “Վլադիմիր Դովգան” ԿԳՄՑ-ի կողմից կազմակերպված Առաջին բիզնես-ֆորումին: Մոսկվայում հավաքվել էին կադրային 40 գործակալությունների ներկայացուցիչներ 7 երկրներից: Ֆորումին ուսումնասիրվեցին համատեղ աշխատելուն վերաբերող հարցեր, քննարկվեցին ուսուցման անցկացման թեմատիկան, պարբերականությունը, աշխարհագրությունը, տեղեկությունների փոխանակում կատարվեց տարբեր երկրներում աշխատանքի շուկայի վիճակի մասին: “Տանժեռի” համար ֆորումին մասնակցելու արդյունքներից մեկը եղավ վերլուծական տեղեկատվություն հավաքելու, միացյալ կենտրոն ստեղծելու պրոյեկտին ներգրավելը: Դա հնարավորություն կտա տեղեկատվություն ստանալ աշխատանքի շուկայի վիճակի մասին ու հեռանկարների մասին, ինչպես նաև Ռուսաստանի ռեգիոններում և մերձավոր ու հեռավոր արտերկրներում այս կամ այն բնագավառում աշխատող մասնագետների աշխատավարձի մասին: Պրոյեկտի արդյունքը կլինի պարբերաբար նորոգվող տվյալներով տեղեկատուի լույսընծայումը: Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու հենց “Տանժեռն” է ընկել Վլադիմիր Դովգան ԿԳՄՑ-ի տեսադաշտը, տիկին Հերունին մասնավորապես նշեց, որ ցանցի մեջ ներգրավվում են առաջատար գործակալությունները, ընդ որում մեկական` յուրաքանչյուր ռեգիոնից: Հարկ է ասել, որ “Տանժեռը” կողմնորոշվում է բարձր և միջին օղակի աշխատակազմի ընտրության վրա` տնտեսավարության տարբեր ոլորտների համար, սկսած բանկային և վերջացրած առևտրա-գնորդային ոլորտով: “Մեր դասընթացներ էլ ենք կազմակերպում, ուր կադրերը վերապատրաստվում են էթիկայի և գործավարության գծով, անց ենք կացնում ստաժավորում տարբեր մասնագիտություններով այն ընկերություններում, որոնք համագործակցում են գործակալության հետ, - ասում է“Տանժեռի” տնօրենը: - Իսկ ինչ վերաբերում է “Վլադիմիր Դովգան” ցանցին մասնակցությանը, ապա այն, ըստ ինձ, նշանակալիորեն ընդլայնում է մեր կողմից մատուցվող ծառայությունների տիրույթը ու մեր գործունեության աշխարհագրությունը”: Կարեն Մալխասյան

Статья в газете Деловой Экспресс» от 24.09.04.
Статья в газете Деловой Экспресс» от 24.09.04. “СЕТЬ” ДЛЯ ИЩУЩИХ РАБОТУ Кадровое агентство “Танжер” и международная сеть кадровых агентств “Владимир Довгань” заключили договор о сотрудничестве. Согласно договору, “Танжер” стал действительным членом МСКА “Владимир Довгань” и является ее эксклюзивным представителем и партнером в Армении. В 2003 году по инициативе кадрового агентства “Владимир Довгань”, основанного в 1998 году, было создано объединение МСКА, - говорит директор агентства “Танжер” Нана Геруни.
- На сегодняшний день в сеть входят 65 кадровых и рекрутинговых агентств из 11 стран мира, включая США, Израиль и Монголию. Членство в МСКА дает возможность участвовать в совместном выполнении заказов, получить авторский пакет документов, регламентирующих технологию ведения рекрутингового бизнеса на основе международно признанных бизнес-стандартов (ISO 9001:2000) и консультации по профессиональным вопросам. Помимо того, МСКА обеспечивает партнеров информационной, маркетинговой, юридической и рекламной поддержкой, проводит обучение персонала агентств-партнеров (руководители, консультанты и менеджеры) на тренингах и семинарах. Вместе с тем участники сети могут пользоваться единой автоматизированной системой поиска «Интер-рекрутер”. - Благодаря наличию разветвленной сети региональных и зарубежных партнеров МСКА имеет возможность подбора специалиста практически любого профиля в течение срока от 5 до 45 рабочих дней в любой стране ближнего и дальнего зарубежья, - уточняет Н. Геруни. – При этом заказ действует в течение испытательного срока – от трех до шести месяцев, и при необходимости осуществляется разовая бесплатная замена специалиста. Недавно “Танжер” принимал участие в Первом бизнес-форуме, организованном МСКА “Владимир Довгань”. В Москве собрались представители 40 кадровых агентств из семи стран мира. На форуме рассматривались вопросы, относящиеся к совместной работе, обсуждались тематика, периодичность, география проведения обучения, шел обмен информацией о состоянии рынка труда в различных странах. Одним из результатов участия в форуме для “Танжера” стало вовлечение в совместный проект по созданию единого центра по сбору аналитической информации о состоянии и перспективах рынка труда, а также информации о заработной плате специалистов, работающих в той или иной отрасли как в регионах России, так и в дальнем и ближнем зарубежье. Итогом проекта станет издание постоянно обновляемого справочника. Отвечая на вопрос, почему именно “Танжер” попал в поле зрения МСКА “Владимир Довгань”, г-жа Геруни, в частности, отметила, что в сеть привлекаются ведущие агентства, причем только по одному в каждом регионе. Следует сказать, что “Танжер” ориентируется на подбор персонала высшего и среднего звена для различных областей экономики, начиная от банковской и кончая торгово-закупочной деятельностью. “Мы также организуем курсы по обучению и переподготовке по этике и делопроизводству, проводим стажировки по различным специальностям в компаниях, сотрудничающих с агентством, - говорит директор “Танжера”. – Что же касается участия в сети “Владимир Довгань”, то оно, на мой взгляд, в значительной степени расширяет диапазон оказываемых услуг и географию нашей деятельности”. Карен Малхасян