Հայաստանի անկախացումից հետո 1.5 մլն. Հայաստանի քաղաքացիներ լքեցին երկիրը: Էմիգրացիան ազգային անվտանգությանը սպառնացող ծավալների հասավ:
2010-2013 թվականներին Հայաստանը լքեց 300000 - 350000 մարդ, այսինքն՝ տարեկան իր երկիրը լքում էր մոտավորապես 100000 մարդ,որոնց կեսը՝ մշտական բնակության, ընտանիքի հետ միավորվելու համար:
Չնայած նրայն, որ վերջին տարիներին Ռուսաստանից հայերի որոշակի հատվածի վերադարձի միտում է նկատվում (վերջին շրջանում, մասնավորապես, ռուբլու արժեզրկման պատճառով ձեռնտու չէ այնտեղ աշխատել), այնուամենայնիվ, հայերն ավելի շատ հեռանում են, քան վերադառնում և հեռանում են զանգվածաբար: Եվ չնայած միգրացիոն գործընթացի նկատմամբ իշխանությունների կողմից բացահայտորեն հայտարարվող դրական վերաբերմունքին, այնուամենայնիվ ուրախանալու ոչինչ չկա. դա պարզ է ցանկացած ողջամիտ մարդու համար:
Վերջին տարվա ընթացքում, ի դեպ, ռուբլու փոխարժեքի անկման հետ կապված նկատվում է բավական մեծ չափերի դրամական փոխանցում, արդեն Հայաստանից դեպի Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքների Ռուսաստան մեկնած իրենց բարեկամներին աջակցելու համար:
Միգրացիայի պատճառներն են՝ իրավական կամայականությունը, կոռուպցիան, գործազրկությունը, մենաշնորհների գերիշխանությունը (Հայաստանի 10 ընտանիքների սեփականությունը կազմում է երկրի ՀՆԱ-ի 50%-ը), ինչպես նաև շնչահեղձ լինող փոքր և միջին բիզնեսի համար ստեղծված վատ պայմանները:
Հայաստանն առանց հայերի գաղափարին նպաստում է նաև արտասահմանյան երկրների միգրացիոն քաղաքականությունը: Մասնավորապես 2014 թ.-ին ԱՄՆ-ն 2000 գրին քարտ է տրամադրել հայերին, մինչդեռ Վրաստանին՝ 2 անգամ, իսկ Ադրբեջանին՝ 4 անգամ ավելի քիչ:
Ըստ 2014 թ. տվյալների՝ աղքատության ցուցանիշը, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում կազմել է 32.5%, իսկ Երևանում՝ 52%:
Գործազրկության պաշտոնական վիճակագրությանը (18%) չի կարելի հավատալ, քանի որ նրանց հաշվարկման մեթոդները, մեղմ ասած, կատարյալ չեն, և զբաղվածության պետական գործակալությունն ընդունում է դա:
2015 թ.-ի առաջին կիսամյակում արտաքին առևտրի շրջանառությունը բացասական միտում ուներ՝ նվազել է ինչպես արտահանումը, այնպես էլ ներմուծումը: Երկրի պետական պարտքն աճում է:
Այսպիսով, մասնավորապես Ռուսաստանից ստիպված վերադարձող մարդիկ հայտնվում են ավելի վատ պայմաններում, քան հեռանալուց առաջ:
Նման բաղադրիչների դեպքում բարդ է լինել լավատես և բիզնես վարել: Սիրիայից եկած միգրանտները մեծամասամբ հիասթափվում և հեռանում են Հայաստանից: Խոնարհվում եմ բոլոր նրանց առջև , ովքեր “թիկունք” չունենալով մի կտոր հաց են վաստակում: Որտե՞ղ է ելքը: Միամտություն կլինի հրաշքի սպասել, անխոհեմություն կլինի աջակցություն սպասել Վերին ուժերից կամ որևէ մեկից, որ կգա և ինչ որ լավ բան կանի քեզ համար: Հայտնի է, որ իր համար և իր երկրի համար բարեկեցություն ու երջանկություն յուրաքանչյուրը պետք է կերտի իր ձեռքերով:
Նանա Հերունի
“Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, (Երևան, Հայաստան)
Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության մասնավոր զբաղվածության գործակալությունների ճյուղային միության նախագահ

После приобретения независимости Армению покинуло 1.5 млн. ее граждан. Эмиграция приняла масштабы, угрожающие ее национальной безопасности.
С 2010 по 2013гг. Армению покинуло 300 000 -350000чел, то есть в год свою страну покидает примерно 100000 человек, из низ половина на постоянное жительство, воссоединение с семьей.
Несмотря на то, что в последние годы наметилась тенденция возвращения части армян из России, (а в последнее время, в частности, из за девальвации рубля, в результате чего стало невыгодно там работать), тем не менее, армяне больше уезжают, чем приезжают, и уезжают массово. И радоваться этому, несмотря на открыто декларируемое позитивное отношения властей к миграционному процессу, нечему, это ясно любому здравомыслящему человеку.
За последний год, кстати, в связи с падением курса рубля зафиксирована довольно большая сумма переводов уже из Армении в Россию для поддержания уехавших на заработки родственников.
Причины миграции - это правовой произвол, коррупция, безработица, засилие монополий (имущество 10 семей в Армении составляют 50% ВВП страны), а также плохие условия для задыхающегося малого и среднего бизнеса.
Идее Армения без армян также способствует миграционная политика зарубежных стран. В частности в 2014 г США выдали армянам 2000 грин карт, в то время как Грузии в 2 раза, а Азербайджану в 4 раза меньше.
По данным 2014 г. бедность в целом в Армении составила 32,5%, а в Ереване 52%.
Официальной статистике по безработице (18%), нельзя доверять, так как методы их подсчетов, мягко говоря, не совершенны и государственная служба занятости это признает. Реально эта цифра как минимум 30%.
Внешнеторговый оборот за первое полугодие 2015 года имеет минусовую динамику, снизились как экспорт, так и импорт. Растет государственный долг страны.
Таким образом, люди, вынужденно возвращающиеся, в частности из России, попадают в еще худшие условия, нежели при отъезде.
При таких составляющих сложно быть оптимистом и вести бизнес. Мигранты из Сирии в большинстве своем разочаровываются и уезжают из Армении. Преклоняюсь перед всеми, кто не имея “спины” зарабатывает кусок хлеба. Где же просвет? Надеяться на чудо наивно, не разумно ждать поддержки от Высших сил или кого-то, кто придет и сделает тебе хорошо. Известно, что благополучие и счастье для себя и своей страны надо ковать своими руками, каждому.