2013 թ. հոկտեմբերի 2-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակում կայացավ կոնֆերանս “Աշխատանքային միգրացիա և քաղաքականություն ուղղված հետխորհրդային երկրների զարգացմանը” թեմայով, որտեղ կատարվեց համեմատական վերլուծություն և ԱՊՀ երկրների փորձի փոխանակում:
Կոնֆերանսում քննարկվեցին հետևյալ թեմաները՝
1.Ազգային քաղաքականության կարգավորումները միգրանտներին ազգային զարգացմանը ներգրավելու միջոցով, փորձի փոխանակում;
2.Հայաստանում միգրացիոն քաղաքականության փոփոխությունները ուղղված աշխատանքի պայմանների բարելավմանը, միգրանտների ներգրավմանը և արտագաղթի նվազեցմանը;
3.Գլոբալ աշխարհը և միգրացիան;
4.Առանձնահատկություններ, որոնք բնորոշ են Ղրղստանում քաղաքացիների միգրացիային;
5.Ազգաբնակչության զբաղվածությունը և նրա կարգավորումը տեղեկատվական էկոնոմիկայի մեջ;
6.Միջմշակութային հաղորդակցությունը որպես միգրանտների ադապտացիայի գործոն այլ մշակույթի նկատմամբ;
7.Երկլեզվությունը որպես միգրանտի արդիականացման գործիք;
8.Հայաստանում պարզեցված վիզայի ռեժիմի գնահատականը;
9.Պետության միգրացիոն քաղաքականության ազդեցությունը ինքնիշխան պետության տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության մեջ միջազգային կառավարման համակարգերի ինտեգրման ուղղությամբ;
10.Միգրացիոն գործընթացների հետազոտության փորձը միջմշակութային հարթությունում;
11.Միգրացիայի սոցիալ-հոգեբանական գործոնները;
12.Միգրացիոն քաղաքականության ազդեցությունը հասարակության սոցիալ անվտանգության ապահովման վրա;
13.Միգրացիոն քաղաքականության կարգավորումը Դաղստանի Հանրապետությունում և այլն:
“Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահ՝ Նանա Հերունին ևս կոնֆերանսի պատվիրակների թվում էր:

2 октября, 2013 г. в офисе ООН состоялась международная конференция конференция на тему “Трудовая миграция и политика, направленная на развитие пост-советских стран, на которой был проведем сравнительный анализ и обмен опытом стран СНГ.
На конференции обсуждались темы:
1. Корректировка национальной политики путем привлечения мигрантов к национальному развитию, обмен опытом
2. Изменения в миграционной политике Армении, направленные на улучшение условия труда и на привлечение мигрантов и уменьшение миграции.
3. “Глобальный мир и миграция”,
4. Особенности, присущие миграции граждан в Кыргызстане»,
5. “Занятость населения и её регулирование в информационной экономике",
6. «Межкультурные коммуникации как фактор адаптации мигрантов к инокультуре»,
7. Билингвизм как инструмент актуализации мигранта,
8. Оценка упрощения визового режима в Армении
9. Влияние миграционной политики государства на интеграцию международных систем управления в деятельность хозяйствующих субъектов суверенного государства
10 Опыт исследования миграционных процессов в межкультурном пространстве
11. Социально-психологические факторы миграции
12. Влияние миграционной политики на обеспечение социальной безопасности общества
13. «Регулирование миграционной политики в Республике Дагестан» и др.
Директор рекрутинговой компании “Танжер”, Председатель Отраслевого Союза частных агентств занятости при Республиканском Союзе Работодателей Армении Нана Геруни была в числе делегатов конференции.