2012 թ. օգոստոսի 4-ին "Ճանաչել զիմաստություն" ծրագրի շրջանակում "Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" միությունը, որի համահիմնադիրներից է "Տանժեռ" ընկերությունը, "ԱՐՄԵՆ" հայագիտական միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպեցին Արամ Խաչատուրյանի տուն-թանգարանում հերթական մշակութային միջոցառում-հանդիպում բանախոս, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Մերի Սարգսյանի հետ:
Տիկին Սարգսյանը ներկայացրեց իր աշխատության արդյունքը ` այմարերենում հայերեն տարրերի որոնման վերաբերյալ: Հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվել է մոտ 120 հայկական բառերի արմատ, որոնք նմանատիպ են այմարերեն լեզվին ինչպես սեմանտիկ, այնպես էլ ֆոնետիկ: 15 000 տարի առաջ հայերը բնակվելով մասնավորապես Կենտրոնական Ամերիկայում Տիտիկակա լճի ավազանում, բերեցին մետաղամշակման, մելիորացիայի, լեռնային սարալանջի սարավանդային հողի մշակման գաղտնիքները, ինչպես նաև բնակվելով այնտեղ մի քանի հարյուրամյակ, թողեցին հայերեն լեզվի ազդեցությունը այմարերեն լեզվում ` կիրառելի դարձնելով հայկական արմատները:

On August 4, 2012 The association “Adult Education and Lifelong Learning”, which co-founder is “Tanger” recruitment company, within the framework program “ Recognize the wisdom”, with “Armen” foundation for International studies organized another cultural event-meeting with Mary Sargsyan who is a presenter, candidate of philological sciences.
Mrs. Sargsyan introduced the result of her work about the searching Armenian elements in Aymara language. The research has found 120 Armenian word roots, which are similar to Aymara not only by semantically, but also phonetically. 15.000 years ago Armenians used to live in the center of America in the pond of Titicaca lake, they brought the secrets of exploitation of metals, melioration, the cultivation of the ground of mountainous hillsides, as well as by living there for some centuries they left the influence of Armenian language on Aymara language making Armenian word roots acceplicable.