2012 թ. օգոստոսի 4-ին "Ճանաչել զիմաստություն" ծրագրի շրջանակում "Մեծահասակների կրթություն և ուսումնառություն ողջ կյանքի ընթացքում" միությունը, որի համահիմնադիրներից է "Տանժեռ" ընկերությունը, "ԱՐՄԵՆ" հայագիտական միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպեցին Արամ Խաչատուրյանի տուն-թանգարանում հերթական մշակութային միջոցառում-հանդիպում բանախոս, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Մերի Սարգսյանի հետ:
Տիկին Սարգսյանը ներկայացրեց իր աշխատության արդյունքը ` այմարերենում հայերեն տարրերի որոնման վերաբերյալ: Հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվել է մոտ 120 հայկական բառերի արմատ, որոնք նմանատիպ են այմարերեն լեզվին ինչպես սեմանտիկ, այնպես էլ ֆոնետիկ: 15 000 տարի առաջ հայերը բնակվելով մասնավորապես Կենտրոնական Ամերիկայում Տիտիկակա լճի ավազանում, բերեցին մետաղամշակման, մելիորացիայի, լեռնային սարալանջի սարավանդային հողի մշակման գաղտնիքները, ինչպես նաև բնակվելով այնտեղ մի քանի հարյուրամյակ, թողեցին հայերեն լեզվի ազդեցությունը այմարերեն լեզվում ` կիրառելի դարձնելով հայկական արմատները:

4 августа 2012 г. ассоциация “Образование взрослых и обучение на протяжении всей жизни” (соучредителем которой является Рекрутинговая компания “Танжер”) совместно с международным фондом арменоведческих исследований АРМЕН в доме музее Арама Хачатуряна в рамках программы “Признание истины” провела очередное культурное мероприятие – встреча с кандидатом филологических наук Мери Саркисян.
Г-жа Саркисян представила свой труд- поиск элементов армянского языка в аймарском. В результате исследования выявлено около 120 армянских корней слов, которые идентичны с аймарскими как семантически, так и фонетически. Армяне 15000 лет назад побывали в частности в Центр Америке в бассейне озера Титикака, принесли туда секреты металлообработки, мелиорации, террасной обработки земель на склонах гор, моногамию, а также пробыв там несколько столетий, оставили следы и в языке в виде армянских корней.