2012 թ. հունիսի 1-ին «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը (ՄԶՄԿ) Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպեց սեմինար «ՀՀ հյուպատոսական համակարգի դերը կարգավորված աշխատանքային միգրացիայի համատեքստում» թեմայով: Սեմինարը վարեցին ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պաշտոնյաները, ովքեր ՀՀ Հյուպատոսական ծառայության և հյուպատոսական պաշտպանության համակարգի ներկայացումից հետո ծավալեցին քննարկում հետևյալ հարցերի շուրջ`
1. Հյուպատոսական բանագավառում ՀՀ քաղաքականությունը:
2. ՀՀ Հյուպատոսական ծառայության համակարգի իրավական կարգավորումը:
3. ՀՀ Հյուպատոսական ծառայության ինստիտուցիոնալ համակարգը
4. Միջազգային համագործակցությունը
5. Հյուպատոսական ծառայությունների արդյունավետության բարձրացում, բարեփոխումներ և նորամուծություններ:
6. ՀՀ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց շահերի պաշտպանություն և օժանդակություն. առավել հաճախ հանդիպող խնդիրները:
Հանդիպմանը մասնակցում էին` ՀՀ պետական մարմինները, սոցիալական և զբաղվածության ծառայություններ տրամադրող տարածքային կենտրոնների պաշտոնյաներ, զբաղվածության մասնավոր գործակալություններ, միգրացիոն խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Սեմինարին մասնակցեց նաև «Տանժեռ» ռեքրութինգային ընկերության աշխատակիցը` Նարինե Մովսիսյանը:

1 июня 2012 г. в Международном центре развития человека в рамках осуществления программы “Руководство научно-аналитической базой трудовой миграции в Армении”, осуществляемой совместно с международной организацией по Миграции, организовал семинар на тему “Роль консульской системы РА в контексте организованной трудовой миграции”. Вели семинар должностные лица из консульского отдела МИД Армении. После представления ими системы консульской службы и защиты граждан состоялось обсуждение вокруг следующих вопросов:
1. Политика РА в консульской сфере
2. Регулирование юридической базы консульской службы Армении
3. Институциональная система консульской службы Армении
4. Международное сотрудничество
5. Повышение эффективности консульской службы, улучшения и нововведения
6. Защита и поддержка интересов физических и юридических лиц, наиболее часто встречающиеся проблемы.
На встрече принимали участие представители государственных органов РА, должностные лица региональных отделений служб, предоставляющих социальные услуги и услуги по трудоустройству, а также представители частных агентств занятости и общественных организаций, занимающихся проблемами миграции. В работе семинара приняла участие сотрудница рекрутинговой компании “Танжер Нарине Мовсесян.