Սույն թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի Իմիգրացիայի եւ Ինտեգրման (OFII) հայաստանյան գրասենյակը Անի Պլազա հյուրանոցում կազմակերպել էր սեմինար,որի նպատակն էր հզորացնել Միգրացիոն Պետական Ծառայության (ՄՊԾ), Զբաղվածություն Պետական Ծառայության (ԶՊԾ), տեղական իշխանությունների, արհմիությունների և զբաղվածությանը/միգրացիային առնչվող կազմակերպությունների կարողությունները, որպեսզի իրազեկման միջոցով զերծ պահեն բնակչությանը անօրինական միգրացիայից:
Սեմինարի ընթացքում Ֆրանսիայից և Լեհաստանից ժամանած փորձագետները ներկայացրեցին Հայաստանի բնակիչների համար այդ երկրներ մուտք գործելու պարզեցված բոլոր ընթացակարգերը և արտոնությունները՝ խուսափելու համար ոչ լեգալ միգրացիայի բոլոր անցանկալի հետևանքներից:
Մասնավորապես OFII-ի Ֆրանսիայի գրասենյակի ներկայացուցիչներ Իվա Ժակոպովիչը և Հելեն Հարարին մանրամասնորեն ներկայացրեցին օրինական կերպով Ֆրանսիա մուտք գործելու, Ֆրանսիայում ինտեգրման պայմանագրի ստորագրման և անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերի հավաքագրման մեխանիզմները:
Սեմինարին մասնակցում էին ՄՊԾ-ի, ԶՊԾ-ի, առևտրաարդյունաբերական պալատի, Հայաստանի Հանրապետական Գործատուների Միության և մասնավոր զբաղվածության ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Սեմինարին մասնակցեց նաև «Տանժեռ» ընկերության ներկայացուցիչ Աննա Ղամբարյանը:

15 октября 2014г. в армянский офис иммиграции и интеграции Франции (OFII) организовал семинар в гостинице “Ани плаза”, цель которого – усиление возможностей государственной миграционной службы, государственной службы занятости, местных властей, профсоюзов, организаций, занятых в сфере трудоустройства и миграции для того, чтобы информировать население о незаконной миграции, оградив от неприятностей.
В ходе семинара специалисты из Франции и Польши представили процедуру преимущества и облегченного въезда и в эти страны граждан Армении для того во избежание нежелательных последствий нелегального въезда.
В частности представители французского офиса OFII Ева Жакопович и Хелен Харари подробно представили механизмы легального въезда во Францию, подписания договора по интегрированию и сбору необходимых документов.
В работе семинара принимали участие представители государственной миграционной службы, государственной службы занятости, торгово-промышленной палаты Армении, Республиканского союза работодателей Армении и частных агентств занятости, в том числе представитель рекрутинговой компании “Танжер” Анна Гамбарян.