Նոյեմբերի 17-28-ը փորձի և աշխատանքային պրակտիկայի փոխանակում մասնավոր աշխատանքի տեղավորման գործակալությունների միջև ծրագրի շրջանակներում, որը կազմակերպել էր Մարդկային Զարգացման Միջազգային Կենտրոնը (ՄԶՄԿ) մեր ընկերության փոխտնօրեն Մարինա Ցիմբալովան այցելեց Վարշավա և Կիև: Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը, որը բաղկացած էր մասնավոր գործակալությունների ղեկավարներից, այցելեց լեհական “EWL” ռեքրութինգային ընկերություն Վարշավայում և ընկերության մասնաճյուղ ՝ ՈՒկրաինայում: Այցի հիմնական նպատակն էր ծանոթանալ ընկերության գործունեությանը, մեթոդներին և գործիքներին, որոնք նրանք կիրառում են իրենց աշխատանքային պրակտիկայում՝ սկսած գործատուից պատվերի ստացման պահից մինչև աշխատակցի գրանցում ընկերությունում:
Վարշավայում աշխատանքի տեղավորման մասնավոր գործակալությունների ներկայացուցիչները այցելեցին նաև պետական շրջանային զբաղվածության բաժիններ, որտեղից սկսվում և վերահսկվում է օտարերկրյա աշխատուժի աշխատանքի վերցման գործընթացը: Նաև հանդիպում տեղի ունեցավ Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության (ԱՄԿ) ներկայացուցիչների հետ, որոնք տեղեկատվական-խորհրդատվական ծառայություններ են մատուցում օտարերկրյա աշխատակիցներին: Պատվիրակությունը այցելեց նաև մի շարք ձեռնարկություններ, որտեղ աշխատում են միգրանտներ հիմնականում ՈՒկրաինայից:

С 17 по 28 ноября в рамках программы, организованной Международным центром развития человека (ICHD) по обмену опытом и рабочей практикой между частными агентствами занятости, заместитель директора нашей компании Марина Цымбалова побывала в Варшаве и Киеве. В ходе визита армянская делегация, состоящая из руководителей частных кадровых агентств, посетила в частности польское рекрутинговое агентство EWL в Варшаве, а также его филиал в Украине. Основной целью визита было ознакомление с деятельностью компании, с методами и инструментами, которые они используют в своей рабочей практике, начиная от момента получения заказа от работодателя до оформления сотрудников в штат компании.
В Варшаве представители частных агентств занятости побывали также в государственных районных отделах занятости, откуда начинается и контролируется сам процесс найма иностранной рабочей силы. Также состоялась встреча с представителями Международной организации труда (МОТ), которые предоставляют информационно-консультационные услуги иностранным работникам. Делегация посетила ряд предприятий, где работают мигранты в большинстве своем из Украины.