Այս տարվա հոկտեմբերի 8-ին Երևանում, ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի ունեցավ կոնֆերանս «Աշխատանքային միգրացիայի հետևանքները» թեմայով, որին հրավիրված էր մասնակցելու նաև մեր ընկերությունը: Կոնֆերանսը կազմակերպել էր Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ):
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը, որից հետո խոսքը տրամադրվեց ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության Միգրացիայի պետական ծառայության միգրացիոն քաղաքականության բաժնի գլխավոր մասնագետ Էդգար Խաչատրյանին: Իր զեկույցում պարոն Խաչատրյանը նշեց, որ ՀՀ-ը կարողանում է աշխատանքով ապահովել ՀՀ-ի բնակչության 85%-ին և միայն ազգաբնակչության 15%-ին չի կարողանում ապահովել զբաղվածությամբ, այդուհանդերձ միգրացիայի ցուցանիշը շարունակում է բարձր մնալ հանրապետությունում: Այնուհետև նշեց, որ աշխատանքային միգրացիան բացի բացասական կողմերից ունի նաև դրական կողմեր, որից հետո անդրադարձավ Հայաստանի ԵՏՄ անդամ դառնալու առավելությանը աշխատանքային միգրացիայի տեսակետից՝ ներկայացնելով ԵՏՄ անդամ պետություններում աշխատանքի անցնելու հեշտացված մեխանիզմները: Ըստ պարոն Խաչատրյանի՝ դրական է նաև այն միտումը, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների 2012-2015 թթ.-ի ընթացքում միգրանտների մեծ մասը հիմնականում արտագաղթի պատճառ է նշում ոչ թե աշխատանքի բացակայությունը, այլ ցածր աշխատավարձը:
Կոնֆերանսն իր զեկույցով շարունակեց Ժողովուրդների զարգացման միջազգային կոմիտեի (ԺԶՄԿ) ծրագրի ղեկավար Սերենա Ֆուսկոն՝ նշելով, որ չնայած այն հանգամանքին, որ պարոն Խաչատրյանը կարևորում է աշխատանքային միգրացիայի դրական կողմերը, այնուամենայնիվ պետք է հիշել, որ աշխատանքային միգրացիայի բացասական կողմերը շատ ավելին են քան դրական կողմերը և, որ ցանկացած միգրանտ տվող երկիր ավելի շատ կորցնում է քան ստանում:
Բոլոր զեկուցողների ելույթներից հետո սկսվեց լայն քննարկում, որի ընթացքում խոսք խնդրեց ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը և մտահոգություն հայտնեց, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ ՀՀ տարբեր բանկերից վերցնելով վարկեր, մասնավորապես բիզնես վարկեր, այդ միջոցները չեն օգտագործում ըստ նպատակի, այլ ծախսում են այլ երկրներում սեզոնային աշխատանքի մեկնելու ճանապարհածախսերի վրա, այնուհետև վերադառնալով մարում են վարկերը: Արդյունքում ըստ բանկային փաստաթղթերի տվյալ անձը ժամանակին կատարել է իր պարտավորությունը, սակայն այն, որ տրամադրված վարկը նպատակային չի օգտագործվել, այլ ընդհակառակը նպաստել է աշխատանքային միգրացիայի խթանմանը չի երևում ոչ մի բանկային փաստաթղթում:
Խոսքով հանդես եկավ նաև սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոն ՍՊԸ-ի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը հայտարարելով, որ աշխատանքային միգրացիան պետք է խրախուսվի և պարտադիր չէ, որ ազգը զարգանա և ամրապնդվի իր պատմական հայրենիքում և, որ պետք է հզորացնել սփյուռքը ինչպես դա արել է Իռլանդիան: Պարոն Ադիբեկյանի կարծիքը միանշանակ չընդունվեց լսարանի կողմից և արժանացավ «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ ղեկավար Լարիսա Ալավերդյանի կոշտ արձագանքին: Տիկին Ալավերդյանը փաստեց, որ այս պահի դրությամբ աշխատանքային միգրացիայի հաշվին տեղի է ունենում բնակչության կրճատում և այսպես շարունակվելու դեպքում Հայաստաը կունենա և արդեն իսկ ունի լուրջ խնդիրներ:
Կոնֆերանսի փակման ժամանակ պարոն Մակարյանը հնչեցրեց հետևյալ հարցադրումը. «Հետաքրքիր է, եթե Հայաստանում մնա 100 հայ մենք այդ ժամանակ է՞լ ենք խրախուսելու միգրացիան»:
Ըստ «Տանժեռ» աշխատանքի տեղավորման ընկերության տնօրեն Նանա Հերունու միգրացիան, լինի դա կանոնավոր թե անկանոն, չի կարող դրական ազդեցություն ունենեալ երկրի համար և նպաստում է երկրի հայաթափմանը: Մարդիկ դիմում են միգրացիայի ոչ լավ կենսական պայմաններից, իսկ միգրացիոն հոսքերը նվազեցնելու համար պետք է մշակվի հատուկ ռազմավարություն, որն ուղղված կլինի երկրում արդյունաբերության զարգացմանը և սոցիալական պայմանների լավացմանը:

8 октября 2015 г. в офисе ООН в Ереване состоялась конференция на тему “Последствия трудовой миграции”, принять участие в которой была приглашена и наша компания. Организатор конференции – Республиканский союз работодателей Армении (РСРА).
С вступительной речью высиупил председатель РСРА Гагик Макарян, посе чего слово было предоставлено главному специалисту отдела политики государственной миграционной службы министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА Эдгару Хачатряну. В своем докладе Г-н Хачатрян отметил, что Армения может обеспечить работой 85% своих граждан, поэтому показатель миграции продолжает быть высоким. Затем он отметил, что трудовая миграция помимо отрицательных сторон имеет также положительные, после чего упомянул о преимуществах вступления Армении в члены ЕАЭС в плане миграции, представив преимущества облегченного механизма миграции для стран ЕАЭС. По мнению Г-на Хачатряна положительным является также и то, что в отличие от 2012-2015 гг., когда причиной миграции для большинства было отсутствие работы в Армении, сейчас причиной отъезда становится не отсутствие работы, а маленькая зарплата.
Работу конференции продолжил своим докладом руководитель программы комитета международного развития народов Серена Фуско, отметив, что, несмотря то, что Г-н Хачатрян отметил как важные те положительные стороны, которые влечет за собой миграция, тем не менее необходимо помнить, что отрицательных моментов в процессе миграции гораздо больше, чем положительных и что любая страна, предоставляющая мигрантов теряет больше, чем получает.
После окончания речей всех докладчиков началось широкое обсуждение, после чего слова попросиил этнограф Грануш Харатян и выразила озабоченность тем, что многие граждане Армении взяв кредиты в банках, в частности бизнес-кредиты, не используют эти средства по назначению, а тратят на дорогу, уезжая в другие страны на сезонную работу, затем возвращаясь гасят кредиты. В итоги по банковской документации данное лицо вовремя погасило кредит, но ни по одному из документов не видно, что этот кредит не только не послужил своей цели, а наоборот способствовал трудовой миграции.
Высиупил также социолог, руководитель независимого социологического центра Агарон Адибекян, объявив, что трудовая миграция должна приветствоваться и не обязательно, что нация должна развиваться и утверждаться в пределах своей исторической родины и что ноебходимо усиливать диаспору как это сделала Ирландия. Мнение Г-на Адибекяна было однозначно отвергнуто со стороны аудитории и было удостоено резкой критике со стороны руководителя общественной организации “Против правового произвол” Ларисы Алавердян. Г-жа Алавердян сказала, что на данный момент за счет трудовой миграции происходит сокращение численности населения страны и в случае продолжения этого процесса, Армения будет иметь и уже имеет серьезные проблемы.
Во время закрытия конференции Г-н Макарян озвучил следующий вопрос: “Интересно, если в Армении останется всего 100 армян, мы и тогда будем приветствовать миграцию?”
По мнению директора рекрутинговой компании “Танжер” миграция, будь она регулируемой или нет, не может иметь положительного влияния на положение дел в стране, она способствует опустошению Армении. Люди становятся мигрантами не от хорошего социального устройства, поэтому для приостановления миграционных потоков необходимо разрабатывать специальную стратегию, направленную на развитие промышленности и улучшению социальных условий своей страны.