Այս տարվա հոկտեմբերի 8-ին Երևանում, ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի ունեցավ կոնֆերանս «Աշխատանքային միգրացիայի հետևանքները» թեմայով, որին հրավիրված էր մասնակցելու նաև մեր ընկերությունը: Կոնֆերանսը կազմակերպել էր Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ):
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը, որից հետո խոսքը տրամադրվեց ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության Միգրացիայի պետական ծառայության միգրացիոն քաղաքականության բաժնի գլխավոր մասնագետ Էդգար Խաչատրյանին: Իր զեկույցում պարոն Խաչատրյանը նշեց, որ ՀՀ-ը կարողանում է աշխատանքով ապահովել ՀՀ-ի բնակչության 85%-ին և միայն ազգաբնակչության 15%-ին չի կարողանում ապահովել զբաղվածությամբ, այդուհանդերձ միգրացիայի ցուցանիշը շարունակում է բարձր մնալ հանրապետությունում: Այնուհետև նշեց, որ աշխատանքային միգրացիան բացի բացասական կողմերից ունի նաև դրական կողմեր, որից հետո անդրադարձավ Հայաստանի ԵՏՄ անդամ դառնալու առավելությանը աշխատանքային միգրացիայի տեսակետից՝ ներկայացնելով ԵՏՄ անդամ պետություններում աշխատանքի անցնելու հեշտացված մեխանիզմները: Ըստ պարոն Խաչատրյանի՝ դրական է նաև այն միտումը, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների 2012-2015 թթ.-ի ընթացքում միգրանտների մեծ մասը հիմնականում արտագաղթի պատճառ է նշում ոչ թե աշխատանքի բացակայությունը, այլ ցածր աշխատավարձը:
Կոնֆերանսն իր զեկույցով շարունակեց Ժողովուրդների զարգացման միջազգային կոմիտեի (ԺԶՄԿ) ծրագրի ղեկավար Սերենա Ֆուսկոն՝ նշելով, որ չնայած այն հանգամանքին, որ պարոն Խաչատրյանը կարևորում է աշխատանքային միգրացիայի դրական կողմերը, այնուամենայնիվ պետք է հիշել, որ աշխատանքային միգրացիայի բացասական կողմերը շատ ավելին են քան դրական կողմերը և, որ ցանկացած միգրանտ տվող երկիր ավելի շատ կորցնում է քան ստանում:
Բոլոր զեկուցողների ելույթներից հետո սկսվեց լայն քննարկում, որի ընթացքում խոսք խնդրեց ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը և մտահոգություն հայտնեց, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ ՀՀ տարբեր բանկերից վերցնելով վարկեր, մասնավորապես բիզնես վարկեր, այդ միջոցները չեն օգտագործում ըստ նպատակի, այլ ծախսում են այլ երկրներում սեզոնային աշխատանքի մեկնելու ճանապարհածախսերի վրա, այնուհետև վերադառնալով մարում են վարկերը: Արդյունքում ըստ բանկային փաստաթղթերի տվյալ անձը ժամանակին կատարել է իր պարտավորությունը, սակայն այն, որ տրամադրված վարկը նպատակային չի օգտագործվել, այլ ընդհակառակը նպաստել է աշխատանքային միգրացիայի խթանմանը չի երևում ոչ մի բանկային փաստաթղթում:
Խոսքով հանդես եկավ նաև սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոն ՍՊԸ-ի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը հայտարարելով, որ աշխատանքային միգրացիան պետք է խրախուսվի և պարտադիր չէ, որ ազգը զարգանա և ամրապնդվի իր պատմական հայրենիքում և, որ պետք է հզորացնել սփյուռքը ինչպես դա արել է Իռլանդիան: Պարոն Ադիբեկյանի կարծիքը միանշանակ չընդունվեց լսարանի կողմից և արժանացավ «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ ղեկավար Լարիսա Ալավերդյանի կոշտ արձագանքին: Տիկին Ալավերդյանը փաստեց, որ այս պահի դրությամբ աշխատանքային միգրացիայի հաշվին տեղի է ունենում բնակչության կրճատում և այսպես շարունակվելու դեպքում Հայաստաը կունենա և արդեն իսկ ունի լուրջ խնդիրներ:
Կոնֆերանսի փակման ժամանակ պարոն Մակարյանը հնչեցրեց հետևյալ հարցադրումը. «Հետաքրքիր է, եթե Հայաստանում մնա 100 հայ մենք այդ ժամանակ է՞լ ենք խրախուսելու միգրացիան»:
Ըստ «Տանժեռ» աշխատանքի տեղավորման ընկերության տնօրեն Նանա Հերունու միգրացիան, լինի դա կանոնավոր թե անկանոն, չի կարող դրական ազդեցություն ունենեալ երկրի համար և նպաստում է երկրի հայաթափմանը: Մարդիկ դիմում են միգրացիայի ոչ լավ կենսական պայմաններից, իսկ միգրացիոն հոսքերը նվազեցնելու համար պետք է մշակվի հատուկ ռազմավարություն, որն ուղղված կլինի երկրում արդյունաբերության զարգացմանը և սոցիալական պայմանների լավացմանը:

On 8 October, 2015 at the UN office in Yerevan a conference on the theme "Consequences of labor migration" took place and our company was also invited to take part in. The conference was organized by the Republican Union of Employers of Armenia (RUEA).
With an introductory speech the president  of RUEA Gagik Makaryan opened the conference, after which Edgar Khachatryan, the chief specialist of the Migration Policy Division of  Migration State Service under the Ministry of Territorial Administration and the Emergency Situationsof RA, continued the conference. In his report Mr. Khachatryan noted that Armenia could provide jobs for 85% of its citizens, and only 15% of the population remains unemployed nevertheless, the migration rate continued to be high. Then he pointed out that the labor migration besides the negative aspects also has positive ones, after which he mentioned the advantages of Armenia's accession into  the EAEC from the viewpoint of labour migration  representing the facilitated mechanisms of labour migration for the EAEC countries. In Mr. Khachatryan's opinion there is also another positive tendency: in contrast to previous years  during 2012-2015 the majority of migrants as a main cause of migration mentions not the  lack of work but the low salary.
Ms. Serena Fusco, the project manager of The International Committee for the Development of Peoples (CISP), continued the conference with her report noting that despite the fact that Mr. Khachatryan highlighted the positive aspects of labor migration, it shouldn’t be forgotten that the negative aspects of labor migration are much more than the positive ones and that any country providing migrants loses more than it receives.
After all the reports extensive discussion began, then Ms. Hranush Kharatyan, the ethnographer, expressed concern about the fact that many citizens taking loans from different Armenian banks, particularly business loans, did not use them for their intended purpose but spent them on travel costs for seasonal work and then returning they repaid the loans. As a result, according to the bank documents, the person has fulfilled his/her obligation on time, but the fact that the provided loans were not used for the intended purposes but on the contrary contributed to the promotion of labor migration could not be seen in any bank document.
During the event, the sociologist Mr. Aharon Adibekyan, the director of independent sociological center "Sociometer", also spoke stating that the labor migration should be encouraged and it is not necessarily to develop and strengthen the nation in their historical homeland instead the diaspora must be  strengthened as it was done in Ireland . Mr. Adibekyan's opinion was  accepted ambiguously by the audience and met the tough response of Ms. Larisa Alaverdyan, the executive director of "The Foundation Against the Violation of Law" NGO. Ms. Alaverdyan stated that at the moment due to labor migration a reduction of population of the country takes place and in case of continuation of this process Armenia will have and already has serious problems.
Closing the conference, Mr. Markarian raised the following question: "I wonder we will encourage the migration then when only 100 Armenians remain in Armenia?"
According to the opinion of Ms. Nana Heruni, the director of "Tanger" recruitment company, migration, whether it is regular or irregular, cannot have a positive impact on the situation in the country and it contributes to the emptying of Armenia. People are emigrating because of bad living conditions and for reduction of migration flows a special strategy aimed at the improvement of industry and social conditions of the country should be developed.