2013 թ-ի նոյեմբերի 15-ին Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունում տեղի ունեցավ սեմինար “Սոցիալական գործընկերությունը (Կառավարություն-Գործատուների Միություն-Արհմիությունների Կոնֆեդերացիա) և ՀՀ զբաղվածության մասին օրենքը” թեմայով:
Ներկայացվեցին սոցիալական գործընկերության սխեմաները, հիմունքները և ծրագրերը, նկարագրվեցին Գործատուների Միության աշխատանքը այս եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում, Միության դերը զբաղվածության մասին նոր օրենքի դրույթների մշակման գործում, որն այժմ քննարկման մեջ է Ազգային ժոզովում և, որը հավանաբար կընդունվի 2014թ հունվարից:
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը իր աշխատանքի տեղավորման մասնավոր գործակալությունների ճյուղային միության հետ միասին տարիների ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարել հաստատման նախատեսված օրենքի մի շարք դրույթների փոփոխման և դուրս բերման համար, քանի որ եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում Միությունն ունի “վետոյի” իրավունք:
Նոր օրենքի հիմնական շահառուներից են աշխատանքի տեղավորման մասնավոր գործակալությունները, որոնց աշխատանքը կկարգավորվի զբաղվածության մասին օրենքի միջոցով: Մի շարք կադրային գործակալությունների հրավիրված ներկայացուցիչներին առաջակվեց միավորվել, որպեսզի ճյուղային միության շրջանակներում այդ թվում նաև համապատասխան օրենսդրական նախագծերի մշակման փուլում ունենան իրենց շահերի լոբբինգի հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահը հանդիսանում է մեր՝ “Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն Նանա Հերունին:

15 ноября 2013 г. в республиканском союзе работодателей Армении состоялся семинар на тему социального партнерства (Правительство-Союз работодателей-Конфедерация профсоюзов) и закона о Занятости РА.
Были представлены схемы, основы и программы по социальному партнерству, описана работа Союза Работодателей в рамках этого трехстороннего соглашения, роль союза в разработке положений нового закона о Занятости, который сейчас находится на обсуждении в парламенте и который предполагается принять с января 2014 года.
Республиканский союз работодателей Армении вместе с входящим в него отраслевым союзом частных агентств занятости в течении ряда лет проделал огромную работу по изменению и изъятию ряда положений закона, предполагаемых к утверждению, поскольку Союз имеет право “вето” в рамках трехстороннего соглашения.
Одним из основных потребителей нового закона являются частные агентства занятости, работа которых будет регулироваться посредством Закона о Занятости. Представителям ряда приглашенных кадровых агентств было предложено объединяться, чтобы в рамках отраслевого союза иметь в том числе возможность лоббирования своих интересов на этапе разработки соответствующих законодательных проектов.
Напомним, что председателем отраслевого союза частных агентств занятости при Республиканском союзе работодателей Армении является директор нашей рекрутинговой компании “Танжер” Нана Геруни.