2013 թ-ի նոյեմբերի 15-ին Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունում տեղի ունեցավ սեմինար “Սոցիալական գործընկերությունը (Կառավարություն-Գործատուների Միություն-Արհմիությունների Կոնֆեդերացիա) և ՀՀ զբաղվածության մասին օրենքը” թեմայով:
Ներկայացվեցին սոցիալական գործընկերության սխեմաները, հիմունքները և ծրագրերը, նկարագրվեցին Գործատուների Միության աշխատանքը այս եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում, Միության դերը զբաղվածության մասին նոր օրենքի դրույթների մշակման գործում, որն այժմ քննարկման մեջ է Ազգային ժոզովում և, որը հավանաբար կընդունվի 2014թ հունվարից:
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը իր աշխատանքի տեղավորման մասնավոր գործակալությունների ճյուղային միության հետ միասին տարիների ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարել հաստատման նախատեսված օրենքի մի շարք դրույթների փոփոխման և դուրս բերման համար, քանի որ եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում Միությունն ունի “վետոյի” իրավունք:
Նոր օրենքի հիմնական շահառուներից են աշխատանքի տեղավորման մասնավոր գործակալությունները, որոնց աշխատանքը կկարգավորվի զբաղվածության մասին օրենքի միջոցով: Մի շարք կադրային գործակալությունների հրավիրված ներկայացուցիչներին առաջակվեց միավորվել, որպեսզի ճյուղային միության շրջանակներում այդ թվում նաև համապատասխան օրենսդրական նախագծերի մշակման փուլում ունենան իրենց շահերի լոբբինգի հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահը հանդիսանում է մեր՝ “Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն Նանա Հերունին:

On November 15 2013 a seminar on social partnership (Government-Union of Employers- Confederation of Trade Unions) and the Law on Employment of RA took place in the Republican Union of Employers of Armenia.
The schemes, principles and programs for social partnership were presented, the work of the Union of Employers in the framework of this tripartite agreement and the role of the Union in the development of the new law on Employment, which is currently under discussion in Parliament and is supposed to be adopted in January 2014 were described.
Republican Union of Employers of Armenia together with its affiliated branch unions of private employment agencies in the course of years has done a huge amount of work to change and withdraw some provisions of the law intended to be approved, as far as the Union has the right of "veto" in the framework of the tripartite agreement.
One of the main consumers of the new law is private employment agencies whose work will be regulated by means of the Law on Employment. The invited representatives of recruitment agencies were proposed to be united in order to have an opportunity of lobbying of their interests as well on the stage of development of appropriate legislative projects.
We would like to remind you that the Chair of the branch union of private employment agencies within the Republican Union of Employers of Armenia is the director of our recruitment company "Tanger" Nana Heruni.