2013 թ. մարտի 27-ին Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնում կայացավ կլոր սեղան-քննարկում: Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը (ՄԶՄԿ) Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) հետ համատեղ և Եվրոպական հանձնաժողովի օժանդակությամբ "Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացում" ծրագրի շրջանակներում նախկինում ստորագրել էր համագործակցության հուշագիր ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ՀՀ ԱՍՀՆ) և Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության միջև, որի շրջանակներում ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որը նախապատրաստեց և ներկայացրեց զեկույցներ, վերլուծությունների և հաշվետվությունների նախագծեր, որտեղ ներառված էին նաև միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության իրավական, գործառնական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներ, այդ թվում նաև համապատասխան իրավական ակտերի նախագծեր:
Վերը նշված առաջարկների ձևավորված լուծումների մի մասն արդեն իսկ ներառվել է ՀՀ ԱՍՀՆ-ն կողմից մշակված և ՀՀ կառավարությանը ներկայացված "Զբաղվածության մասին" ՀՀ օրենքի հայեցակարգի նախագծում:
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել և մասնագիտական քննարկման բարձրացնել հետևյալ հիմնական հարցերը.
•Աշխատանքային խմբի առաջարկների լուծումները "Զբաղվածության մասին" ՀՀ օրենքի հայեցակարգում ներառելու մասին,
•Զեկույցներում առաջարկված համապատասխան իրավական ակտերի նախագծերի դրույթները` ՀՀ ԱՍՀՆ-ան կողմից հետագայում մշակման ենթակա քաղաքականության բարեփոխումների փաստաթղթերում ներառելու հնարավորությունների և հետագա ընթացքի վերաբերյալ:
Կլոր սեղանին հրավիրված էին շահագրգիռ պետական, ոչ պետական, միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև աշխատանքի տեղավորման ծառայություններ մատուցող ոչ պետական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը մասնակցեց նաև "Տանժեռ" ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների Ճյուղային Միության նախագահ՝ Նանա Հերունին:
Զեկույցներում մասնավորապես լուսաբանված և ըստ մեզ կարևոր նշանակություն ունեցող հարցերին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ Նանա Հերունու՝ Արմինֆո թղթակցին տված հարցազրույցից՝ http://arminfo.info/index.cfm?objectid=EFF0BD20-4135-11E2-ACF3F6327207157C

27 марта 2013 года в Международном центре человеческого развития состоялся круглый стол-обсуждение. Международный центр человеческого развития совместно с Международной организацией по миграции и при содействии Европейского союза в рамках программы “Укрепление научно-исследовательского управления трудовой миграцией в Армении” подписал ранее меморандум о сотрудничестве с Министерством труда и социальных вопросов РА и Международной организацией труда, в рамках которого была создана рабочая группа, подготовившая и представившая доклады, анализ и проекты отчетности, содержащие также конкретные предложения по юридическим, операционным и институциональным преобразованиям государственной политики регулирования миграции, в том числе и в виде проектов соответствующих юридических актов.
Часть решений, оформившихся в результате вышеуказанных предложений уже включены в разработанные Министерством и представленные правительству проекта концепции “Закона о занятости”.
Мероприятие имело целью представить и вынести на профессиональное обсуждение предложения, сформированные рабочей группой и нашедшие свое отражение в проекте концепции “Закона о занятости”, а также о возможности применения и дальнейшей разработки предложенных в отчетах соответствующих положений проектов правовых актов в документациях о политике реформ Министерством труда и социальных вопросов РА и их развития.
Принять участие в мероприятии были приглашены заинтересованные государственные структуры, международные организации, а также представители частных агентств по тудоустройству. В работе Круглого стола принимала также участие директор рекрутинговой компании “Танжер”, председатель Отраслевого Союза частных агентств занятости при Республиканском Союзе Работодателей Армении Нана Парисовна Геруни.
Более подробно о вопросах, в частности освещенных в докладах и которые имеют важное, на наш взгляд, значение можно прочесть в интервью Наны Геруни с корреспондентом АРМИНФО: http://arminfo.info/index.cfm?objectid=EFF0BD20-4135-11E2-ACF3F6327207157C