2013 թ. մարտի 27-ին Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնում կայացավ կլոր սեղան-քննարկում: Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը (ՄԶՄԿ) Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) հետ համատեղ և Եվրոպական հանձնաժողովի օժանդակությամբ "Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացում" ծրագրի շրջանակներում նախկինում ստորագրել էր համագործակցության հուշագիր ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ՀՀ ԱՍՀՆ) և Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության միջև, որի շրջանակներում ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որը նախապատրաստեց և ներկայացրեց զեկույցներ, վերլուծությունների և հաշվետվությունների նախագծեր, որտեղ ներառված էին նաև միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության իրավական, գործառնական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկներ, այդ թվում նաև համապատասխան իրավական ակտերի նախագծեր:
Վերը նշված առաջարկների ձևավորված լուծումների մի մասն արդեն իսկ ներառվել է ՀՀ ԱՍՀՆ-ն կողմից մշակված և ՀՀ կառավարությանը ներկայացված "Զբաղվածության մասին" ՀՀ օրենքի հայեցակարգի նախագծում:
Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել և մասնագիտական քննարկման բարձրացնել հետևյալ հիմնական հարցերը.
•Աշխատանքային խմբի առաջարկների լուծումները "Զբաղվածության մասին" ՀՀ օրենքի հայեցակարգում ներառելու մասին,
•Զեկույցներում առաջարկված համապատասխան իրավական ակտերի նախագծերի դրույթները` ՀՀ ԱՍՀՆ-ան կողմից հետագայում մշակման ենթակա քաղաքականության բարեփոխումների փաստաթղթերում ներառելու հնարավորությունների և հետագա ընթացքի վերաբերյալ:
Կլոր սեղանին հրավիրված էին շահագրգիռ պետական, ոչ պետական, միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև աշխատանքի տեղավորման ծառայություններ մատուցող ոչ պետական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը մասնակցեց նաև "Տանժեռ" ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների Ճյուղային Միության նախագահ՝ Նանա Հերունին:
Զեկույցներում մասնավորապես լուսաբանված և ըստ մեզ կարևոր նշանակություն ունեցող հարցերին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ Նանա Հերունու՝ Արմինֆո թղթակցին տված հարցազրույցից՝ http://arminfo.info/index.cfm?objectid=EFF0BD20-4135-11E2-ACF3F6327207157C

On March 27, 2013 a round-table discussion was organized at the International Center for Human Development. The International Center for Human Development (ICHD) in cooperation with International Organization for Migration (IOM) and with the support of the European Union in the frameworks of the project “The Strengthening Evidence-Based Management of Labor Migration in Armenia” previously signed a Memorandum of Understanding between the International Labour Organization and the Armenian Ministry of Labour and Social Affairs (MLSA), and in the framework of which a working group was established, which had prepared and presented reports, analysis and reporting projects, where also included concrete proposals on legal, operational and institutional transformations of the public policy managing migration and also proposals in the project forms relevant to legal acts.
Some of the formulated solutions to above mentioned proposals have already been included in the draft of RA law on Employment.
The aim of the event was to present and rise to the professional discussion the following questions:
•To include the teamwork's proposals about solutions into RA law on Employment.
•About the opportunities and further process of the inclusion of the provisions of the projects of relevant legal acts suggested in the reports into the policy reforms documents subject to further change by the MLSA.
At the meeting there were invited representatives of governmental bodies, international and public institutions and private employment agencies. Nana Herouni, the managing Director of Tanger Recruitment company, Chair of Private Employment Agencies Sectorial Union of the Republican Union of Employers of Armenia, also participated in the round table discussion.
For more details about the issues, particularly highlighted in the report, and those that are essential in our view, can be read in an interview with Nana Heruni with the Arminfo correspondent: http://arminfo.info/index.cfm?objectid=EFF0BD20-4135-11E2-ACF3F6327207157C