2011թ. սեպտեմբերի 26-ին Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնÁ (ՄԶՄԿ), իր նոր ծրագրի շրջանակներում կազմակերպեց հանդիպումշահագñգիռ կազմակերպությունների համագործակցության նպատակով:
Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացÙ³Ýեռամյա ծրագիրը հովանավորում է Եվրամիությունը (ԵՄ): Ծրագիրն իրականացնում է ՄԶՄԿ-ն՝ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ: Ծրագրի հեռահար նպատակն է կանխել հայաստանցիների անկանոն միգրացիան՝ միգրացիայի կարգավորման գործընթացին, մասնավորապես` աշխատանքային միգրացիայի կանոնակարգմանը նպաստելու միջոցով:Հանդիպմանը հրավիրված էին աշխատանքի տեղավորման հայաստանյան մասնավոր գործակալությունները, ինչպես նաև ՀՀ Միգրացիոն պետական ծառայության պետ` Գագիկ Եգանյանը:
Ծրագրի շրջանակներում մասնավոր զբաղվածության ընկերություններին աջակցություն կառաջարկվի՝ աշխատուժի եվրոպական շուկաներում ակտիվորեն աշխատելու համար անհրաժեշտ նոր կապեր, հմտություններ և աշխատանքային գործիքներ ձևավորելու հարցում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է ձևավորել Զբաղվածության գործակալությունների տեղեկատվական աջակցության համակարգ (ULISSES): Այն խորհրդատվական և օժանդակող հարթակ կծառայի այն գործակալությունների համար, որոնք ցանկանում են որակյալ ծառայություններ մատուցել ԵՄ-ում հստակ ժամկետով աշխատանք փնտրող անձանց: ULISSES-ը ապահովելու է ԵՄ աշխատանքային օրենսդրության, գործատուների և նրանց միավորող կազմակերպությունների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը: Համակարգը հայաստանյան գործակալություններին առաջարկելու է աջակցություն՝ ներդնելու եվրոպական չափանիշներին և լավագույն փորձին համահունչ զբաղվածության ծառայություններ Հայաստանում:
Երկու օր անց Տանժեռ ռեքրութինգային ընկերություն այցելեցին և հանդիպեցին տնօրեն` Նանա Հերունու հետ, ծրագիրը իրականացնող մասնագետները` Աննա Շահնազարյանը և Միքայել Օհլին: ՀանդÇպման ընթացքում Նանա Հերունին հանգամանալից ներկայացրեց Հայկական աշխատաշուկայի իրավիճակը, նրա խնդիրները և աշխատաշուկայի բարելավման ուղիների իր տեսլականը: Քննարկվեցին Ծրագրի և աշխատանքի տեղավորմանմասնավոր գործակալությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները:

26 сентября 2011 года Международный центр развития человека в рамках осуществления новой программы организовал встречу заинтересованных сторон.
Трехлетнюю программу по усилению управлением научно-аналитической базы трудовой миграции Армении финансирует Евросоюз. Программу осуществляет Международный центр развития человека совместно с Международной организацией по миграции. Целью программы является препятствование безсистемной миграции граждан Армении – содействие процессу регулирования миграционных процессов, в частности посредством способствования регулирования трудовой миграции. На встречу были приглашены армянские частные агентства по трудоустройству, а также начальник государственной миграционной службы Армении, Гагик Еганян.
В рамках программы частным агентствам занятости будет предложено содействие в приобретении новых связей для работы на европейских рынках труда, а также в приобретении навыков и инструменов для организации подобных работ. Программа предполагает формирование информационной системы для частных агентств занятости, которая будет служить консультационной и вспомогательной площадкой для тех агентств занятости, которых хотят оказывать качественные услуги по трудоустройству в странах ЕС. Вышеуказанная система позволит осуществлять обмен информацией о законодательстве, работодателях и объединениях работодателей ЕС. Система предложит армянским частным агентствам занятости содействие во внедрении европейских норм в этой сфере и приобретении передового опыта работы на рынке труда.
Два дня спустя рекрутинговую компанию “Танжер” посетили и беседовали с директором компании, Наной Парисовной Геруни, специалисты, занятые в Программе, Анна Шахназарян и Микаэл Охли. В ходе беседы Г-жа Геруни подробно осветила положение рынка труда Армении, его проблемы и свою точку зрения путей решения этих проблем. Обсуждались вопросы сотрудничества частных агентств занятости в рамках вышеуказанной Программы.