Ս/թ նոյեմբերի 23-ին Կոնգրես հյուրանոցում տեղի ունեցավ ԶՊԾ գործակալության 20-ամյակին նվիրված կլորսեղանքննարկում` “Գործատու-ԶՊԾ համագործակցությունը, անցած ճանապարհը և զարգացման հեռանկարները” թեմայով: Միջոցառումը կազմակերպված էր ԶՊԾ գործակալության և “Սեյվ դը չիլդրեն” կազմակերպության ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող “Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կենսամակարդակի բարելավման զբաղվածության խթանման միջոցով” ծրագրի շրջանակներում:
Հրավիրվածներին ներկլայացվեց  գործատու-ԶՊԾ համագործակցությունը, ձեռքբերումները և խնդիրները, հաշմանդամություն ունեցող անձանց զբաղվածության հիմնախնդիրները և LIFE ծրագիրը, ինչպես նաև սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքները:Քննարկումների արդյունքում առաջարկվեցին համագործակցության նոր մեխանիզմներ:
Միջոցառմանը հրավիրված էին Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական միությանՀՀ արդյունաբերողների և գործատուների և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչներըմի շարք գործատուներ, սոցիալական գործընկերներԿլոր սեղան քննարկմանը մասնակցում էր նաև Տանժեռ ռեքրութինգային ընկերության աշխատակից` Լիլիթ Թումասյանը:

On 23rd November, 2012 on the occasion of 20th anniversary of the "State Employment Service“ agency was held a round table in Hotel Congress on the theme "The employer and the " State Employment Service agency": collaboration, traversed path and development prospects." The round table was organized by "State Employment Service" and the organization "Save the Children", funded by USAID in the framework of the program "Improving the lives of people with disabilities through the employment promotion."
The participants of the event presented the results of the cooperation between employers and the "State Employment Service" agency, achievements and problems, as well as the problems of employment of people with disabilities, LIFE program, and the principles of social responsibility. New arrangements of contribution were proposed during the discussions.
Among the invited guests were the representatives of the Republican Union of Employers of Armenia, representatives of the Chamber of Commerce and Industry, Union of Manufacturers and Businessmen, employers and social partners.
Lilith Tumasyan, the representative of TANGER Recruitment Company, actively took part in the round table discussion.