2014 թ.-ի հուլիսի 8-ին կայացավ Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ) 3-րդ համագումարը: Համագումարին մասնակցեցին տեղական և արտասահմանյան պետական, մասնավոր և հասարակական կազմակերպություններ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Աշխատանքի և Սոցիալական Հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, այդ թվում նաև խոսելով Հայաստանի համար ցավալի գործազրկության և աղքատության մակարդակի ցուցանիշների մասին(32%): Ելույթ ունեցավ նաև աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) ներկայացուցիչը, որի հետ սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի գործատուների Միությունը՝ սկսած իր հիմնադրման օրվանից, շուրջ 7 տարի:
ՀԳՀՄ ղեկավարությունը, մասնավորապես, նախագահ Գագիկ Մակարյանը և գործադիր տնօրեն Վահան Սիմոնյանը հաշվետվություններ ներկայացրեցին կատարած աշխատանքների մասին 2011-2014 թթ. ժամանակահատվածի համար:
Մեր կողմից նշենք, որ ՀԳՀՄ-ն, որն ի դեմս իր անդամների արտացոլում է շուրջ 1000000 աշխատողների շահերը, լուրջ ներդրում է ունեցել գործատուների շահերի պաշտպանության գործում և հետևողականորեն մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացնում մասնակցելով օրենսդրական ակտերի մշակմանը և բարեփոխմանը, որոնք ուղղված են աշխատանքային, հարկային, մաքսային և այլ օրենսդրությունների բարելավմանը:
Համագումարին մասնակցում էին նաև պատվիրակներ ճյուղային և տարածքային միություններից, այդ թվում նաև մասնավոր զբաղվածության գործակալությունների ճյուղային միությունը, որի նախագահն է հանդիսանում մեր ընկերության տնօրեն Նանա Հերունին:

On July 8, 2014 the 3rd congress of the Republican Union of Employers of Armenia (RUEA) took place. The representatives of local and foreign state, private and non-governmental organizations attended the congress.
The Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan opened the congress by welcoming speech pointing out at the same time the deplorable indicates of unemployment and poverty level (32%) in Armenia. The representative of the International Labour Organization (ILO) also spoke at the congress. The Union of Employers of Armenia has been closely cooperating with the ILO since its foundation already 7 years.
The governing bodies of RUEA particularly the chairman Gagik Makaryan and the exicutive director Vahan Simonyan presented a report on the work done for the period from 2011 to 2014.
On our side we want to note that the RUEA which on behalf of its members expresses the interests of about 1000000 employees, made a real contribution to the protection of the interests of employers and consistently was carrying out a large amount of work by means of participating in the process of development and amendment of legislative acts directed to the improvement of labor, tax, custom and other legislation.
The delegates from sectorial and regional unions, including the sectorial union of private employment agencies, which is chaired by the director of our company Nana Heruni attended the congress.