2013թ. մարտի  28 և 29 Հայաստանի գործատուների   հանրապետական միությունում (ՀԳՀՄ) կայացավ     "ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՄՈՏԵՑՈՒՄ"  2-օրյա սեմինար, որը վարեց Աշխատանքի Միջազգային Կազմակերպության (ԱՄԿ)  Մոսկվայի գրասենյակի ներկայացուցիչ Ելենա Կոչմուրը:
Սեմինարի օրակարգային հարցերն էին՝
-ՀԳՀՄ ներկաիրավիճակը և մարտահրավերները
-Ռազմավարական պլանավորում և կազմակերպչական փոփոխություններ, կարևորություն, հիմնական բաղադրիչները և գործընթացները:
-Ստրատեգիական մոտեցում ծառայությունները զարգացնելու ուղղությամբ
-Խմբային աշխատանք՝  Ինչ ակնկալիքներ ունի ՀԳՀՄ-ն ռազմավարական պլանավորման գործընթացից, ինչպիսի հարցեր պետք է արծածվեն, կան արդյոք խոչընդոտներ, որոնք ենթակաեն առաջնային քննարկման:
-Խմբային աշխատանք՝ Ներքին և արտաքին SWOT վերլուծություն, մրցակիցների վերլուծություն:
-Ռազմավարական ծառայությունների քաղաքականության մշակում
Սեմինարին մասնակցում էին  ՀԳՀՄ-ի աշխատակիցները, ինչպես նաև "Տանժեռ" ռեքրութինգային ընկերության  տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների Ճյուղային Միության նախագահ՝ Նանա Հերունին:

28 и 29 марта 20132 г. в Республиканском союзе работодателей Армении состоялся 2-х дневный семинар “Стратегический подход по улучшению развития услуг”, который провела представитель московского офиса Международной организации труда (МОТ) Елена Кочмур.
На семинаре были затронуты вопросы:
- Настоящее положение дел в Союзе работодателей и его актуальные задачи.
- Стратегическое планирование и организационные преобразования, основные задачи и составляющие, процессы.
- Стратегический подход в направлении развития услуг.
- Работа в группах: какие ожидания имеет Союз от процесса стратегического планирования, какие вопросы должны быть освещены, актуальные трудности, подлежащие обсуждению.
- Работа в группах: внутренний и внешний SWOT  (сильные и слабые стороны) анализ, анализ конкурентов.
- Разработка политики стратегически важных услуг.
В работе семинара принимали участие сотрудники Республиканского союза работодателей Армении, а также директор рекрутинговой компании “Танжер”,  председатель Отраслевого Союза   частных  агентств   занятости при Республиканском Союзе Работодателей  Армении  Нана Парисовна Геруни.