Սույն թվականի նոյեմբերի 13-ին Կոնգրես հյուրանոցում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում “Աշխատանքային միգրացիայի դրական և բացասական կողմերը տնտեսության վրա” թեմայով: Կլոր սեղանը կազմակերպել էր Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը (ՀԳՀՄ)՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն (ԵԱՀԿ) երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը միաժամանակ ներկայացնելով իր նոր գաղափարը՝ այն է ստեղծել պլատֆորմ՝ կապ, բոլոր այն կառույցների հետ, որոնք առնչվում են  միգրացիայի հետ ավելի արդյունավետ դարձնելու նրանց աշխատանքը:
Այնուհետև առաջարկեց քննարկել հետևյալ դրույթները՝ աշխատանքային միգրացիայի ազդեցության դրական և բացասական կողմերը տնտեսության վրա, պլատֆորմի ստեղծման անհրաժեշտությունը և արդյոք պետությունը իրավունք ունի ստանալ դիվիդենտներ միգրանտներից:
Քննարկումն անցավ բավական բուռն: Որպես աշխատանքային միգրացիայի դրական կողմ նշվեց այն, որ դրսից Հայաստան մտնող կապիտալները նպաստում են երկրի ՓՄՁ-ների, եւ ընդհանրապես տնտեսության զարգացմանը: Իսկ բացասական կողմեր նշվեցին ժողովրդագրական (դեմոգրաֆիկ) խնդիրները, ընտանեկան արժեքների փոփոխումը, թրաֆիքինգը:
Հնչեցվեց նաև կարծիք, որ միգրացիան հետևանք է ցածր աշխատավարձի և աշխատանքի բացակայության և քանի որ միգրացիան հնարավոր չէ կանխել, ապա պետք է անել ամեն ինչ, որ մարդիկ դիմելով միգրացիայի չհայտնվեն անելանելի իրավիճակներում: Այլ կերպ ասած պետք է անել ամեն բան, որպեսզի միգրացիոն գործընթացները լինեն վերահսկելի, միգրանտները լինեն ավելի իրազեկված և իմանան երկիրը լքելու ապահով տարբերակները:
Այնուհետև քննարկմանը միացավ սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոն ՍՊԸ-ի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը ներկայացնելով վերջին հարցման արդյունքները, համաձայն որոնց Հայաստանի բնակչության 18%-ը ցանկանում է լքել Հայաստանը ևկրկին պնդեց, որ պարտադիր չէ, որ ազգը զարգանա և ամրապնդվի իր պատմական հայրենիքում և, որ պետք է հզորացնել սփյուռքը ինչպես դա արել է Իռլանդիան՝ վկայակոչելով միգրացիայի դրական կողմը այդ երկրի համար:
Քննարկմանը միացավ նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ պրն. Արտաշես Բախշյանը: Նա նույնպես խոսեց միգրացիայի դրական ազդեցության մասին ու նաև հավելեց, որ մեր քաղաքացիների մոտ նկատվում է կառավարությունից աշխատանք պահանջելու տենդենց, որը սակայն ճիշտ չէ մանավանդ որ սահմանադրության մեջ չկա նման կետ: Իսկ որոնք են կառավարության պարտավորությունները նա իհարկե չնշեց, փոխարենը նկատեց, որ յուրաքանչյուր արտագաղթող այստեղ թողնում է իր թոշակառու ծնողներին նպաստառու ընտանիքներին, որոնց թոշակի բեռը ընկնում է տեղում աշխատող մարդկանց վրա, և ճիշտ կլինի, որ պետությունը ակնկալի որոշակի դիվիդենտներ միգրանտներից մանավանդ, որ պետությունը շատ ներդրումներ է արել այդ քաղաքացիների համար, օրինակ՝ ապահովելով կրթություն և այլն:
Ամեն անգամ միգրացիան դրականորեն ներկայացնելու փորձերը լսարանի կողմից արժանանում էին բացասական արձագանքի և մասնակիցները հասկանում էին, որ նման քաղաքականությունը կործանարար է Հայստանի համար: Լսարանի հուզական արձագանքները դժգոհություն առաջացրեցին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ազգային խորհրդատու Օվսաննա Բաբայանի մոտ, ով խորհուրդ տվեց ավելի հաճախ և ավելի մեծ լսարաններից հնչեցնել “միգրացիայի դրական ազդեցությունը” բառերը, որպեսզի մարդկանց մոտ այն չառաջացնի նման արձագանք:
Մեր կարծիքով, իրավիճակը շատ տխուր է: Բանն այն է, որ երկրի տնտեսական զարգացումը պետք է ապահովվի ոչ թե իրենց ընտանիքներից հեռու, օտար երկրում ստիպված աշխատող միգրանտների կողմից ուղարկված փողերի ներարկումով բյուջե, այլ արդյունաբերական ձեռնարկություններ ստեղծելու,  գիտության և այլ ոլորտները զարգացնելու, հավասար իրավունքներ հաստատելու, բիզնեսում  մենաշնորհները վերացնելու եւ այլ միջոցներով:
Շատ ցինիկ երևույթ է կառավարական մակարդակով (էլ չենք խոսում  արտերկրից ֆինանսավորվող բազմաթիվ  հասարակական կազմակերպությունների մասին) բացեիբաց խոսել միգրացիայի շահավետության մասին եւ խրախուսել այն, փնտրել միգրացիայի դրական կողմերը, ինչպես նաեւ միգրանտների նկատմամբ հոգատարության  քողի տակ դավաճանել ազգային շահերը՝ միտումնավոր հայաթափելով Հայաստանը:

13 ноября 2015 г. в гостинице “Конгресс” состоялся круглый стол – обсуждение на тему “Положительное и отрицательное влияние миграции на экономику”, который был организован республиканским союзом работодателей Армении (РСРА) при содействии армянского офиса Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
С приветственным словом выступил председатель РСРА Гагик Макарян, одновременно представив свою новую идею о создании платформы, которая бы связывала все структуры, занимающиеся миграционными процессами, для того, чтобы сделать работу этих структур более продуктивной.
Затем Г-н Макарян предложил обсудить следующие положения: положительные и отрицательные аспекты влияния миграции на экономику, необходимость создания вышеуказанной платформы, а также вопрос о том имеет ли право государство получать дивиденды с мигрантов.
Обсуждение прошло довольно бурно. Положительным аспектом миграции было отмечено то обстоятельство, что входящий в Армению извне капитал способствует развитию малых и средних предприятий, а также развитию экономики в целом. А отрицательным – демографическая проблема, изменение семейных ценностей, трафикинг.
Прозвучали также мнения о том, что низкая заработная плата и отсутствие рабочих мест в свою очередь являются причинами миграции и, поскольку миграцию невозможно пресечь, необходимо сделать все, для того, чтобы  мигранты не оказывались в безвыходных ситуациях. Иначе говоря, надо сделать все, чтобы миграционные процессы стали бы контролируемы, а мигранты были бы более информированы и осведомлены о  возможностях безопасного выезда из своей страны.
Далее к обсуждению присоединился социолог, директор независимого социологического центра “Социометр” Агарон Адибекян, представив результаты последнего опроса, согласно которым 18% жителей Армении желают покинуть ее пределы. Г-н Адибекян утверждал, что не обязательно, чтобы нация процветала и укреплялась на своей исторической родине и, что необходимо усиливать диаспору как это сделала Ирландия, указав на положительные стороны миграционного процесса для этой страны.
Обсуждение продолжил заместитель министра РА по территориальному управлению и чрезвычайным ситуациям Арташес Бахшян, который также говорил о положительном влиянии миграции и добавил, что у наших сограждан появляется тенденция требовать от своего правительства рабочие места, что неправильно, учитывая тот факт, что в конституции нет подобного пункта. Каковы же обязанности правительства Г-н Бахшян не указал, взамен отметил,  что каждый мигрант оставляет здесь родителей-пенсионеров, выплата пенсий для которых осуществляется за счет оставшихся в Армении людей (???)  и было бы правильным со стороны государства ожидать определенных дивидендов с мигрантов, поскольку оно сделало много вложений в своих граждан, например, обеспечило образованием и т.д. (???)
Каждый раз попытки представить миграцию как положительное явление встречали отрицательный отклик у  аудитории и участники понимали, что подобная политика губительна для Армении. Эмоциональная реакция аудитории удостоилась недовольства со стороны национального консультанта демократической программы армянского офиса ОБСЕ Овсанны Бабаян, которая посоветовала чаще и при более больших аудиториях озвучивать словосочетания “положительное влияние миграции” для того, чтобы оно не вызывало у людей подобных отрицательных откликов. (!!!)
На наш взгляд дела обстоят крайне печально. Суть в том, что экономическое развитие страны должно обеспечиваться не вливанием в бюджет денег, посылаемых мигрантами, вынужденными работать в чужой стране в отрыве от своих семей, а путем создания производственных предприятий, развитием науки и других отраслей, путем установления равных прав и устранения монополий на бизнес и др.. Очень цинично на правительственном уровне (не говоря уже о множестве общественных организаций, финансируемых из-за рубежа) открыто декларировать полезность миграции и поощрять ее, искать положительные стороны в миграционном процессе, а также прикрываясь заботой о мигрантах предавать национальные интересы, целенаправленно опустошая Армению.