Նոյեմբերի 6-8 “Արդյունավետ ծառայություններ աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում”թեմայով սեմինար կայացավ Սանկտ Պետերբուգում,որը կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի կազմում ընդգրկված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը գործատուների կազմակերպության համար:
Սեմինարի նպատակն էր ամրապնդել գործատուների կազմակերպությունը, որպեսզի նրանք կարողանան ավելի արդյունավետ իրականացնել իրենց գործունեությունը բարձրացնելով հիմնական աշխատակիցների որակը և ներուժը աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների  ոլորտում տեղեկատվության և խորհրդատվության տրամադրման ծառայությունների զարգացման և կառավարման համար:
Սեմինարի ընթացքում շոշափվեցին հետևյալ հարցերը՝
1.Կապերը լոբբինգի և պաշտպանության, ծառայությունների մատուցման, անդամակցության ռազմավարության և ֆինանսական կայունության միջև
2.Ռազմավարության մշակում և իրականացում ծառայությունների ոլորտում
3.Օն-լայն հարցման արդյունքներ
4.Մասնակից գործատուների կազմակերպությունների կողմից ծառայությունների դիտարկում աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների ոլորտում
5.Գործատուների կազմակերպություններում ընդգրկված աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների ոլորտում ծառայությունների կառուցվածքը. ծառայությունների տեսակները, սպասարկման հիմնական բնութագրերը, ներքին կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, մատուցման տարբերակները
6.Աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում ծառայությունների առանձնահատկությունները. օգտատերեր, տեղեկատվության որոնում, մրցակցություն
Սեմինարին մասնակցեցին 12 երկրներից գործատուների միությունների 24 մասնակիցներ:  “Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահ Նանա Հերունին ներկայացնում էր Հայաստանը սեմինարի ժամանակ:

С 6 по 8 ноября в Санкт-Петербурге состоялся семинар “Эффективные услуги в области трудового права, трудовых отношений и развития человеческих ресурсов”, организованный Международной организацией труда (МОТ) при ООН для организаций работодателей.
Цель семинара – укрепление организаций работодателей с тем, чтобы они могли более эффективно осуществлять свою деятельность, повышая квалификацию ключевых сотрудников и их потенциала для разработки и управления услугами предоставления информации и консультаций в области трудового права, трудовых отношений и человеческих ресурсов.
На семинаре были затронуты вопросы:
1. Связи между лоббированием и защитой, оказанием услуг, стратегией членства и финансовой стабильностью
2. Разработка и реализация стратегий в сфере услуг
3. Результаты онлайн-исследования
4. Обзор услуг в сфере трудового права, трудовых отношений и человеческих ресурсов, со стороны участвующих организаций работодателей
5. Структуры услуг в сфере трудового права, трудовых отношений и развития человеческих ресурсов в организациях работодателей: виды услуг, основные характеристики обслуживания, внутренняя структура, штатное расписание, варианты предоставления
6. Специфика услуг в сфере трудового права, трудовых отношений и развития человеческих ресурсов: пользователи, поиск информации, конкуренция.
В работе семинара приняли участие 24 представителя союзов работодателей из 12 стран.
Директор рекрутинговой компании “Танжер” Нана Геруни, являясь также председателем отраслевого союза частных агентств занятости при Республиканском союзе работодателей Армении, представляла Армению на семинаре.