Նոյեմբերի 6-8 “Արդյունավետ ծառայություններ աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում”թեմայով սեմինար կայացավ Սանկտ Պետերբուգում,որը կազմակերպել էր ՄԱԿ-ի կազմում ընդգրկված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը գործատուների կազմակերպության համար:
Սեմինարի նպատակն էր ամրապնդել գործատուների կազմակերպությունը, որպեսզի նրանք կարողանան ավելի արդյունավետ իրականացնել իրենց գործունեությունը բարձրացնելով հիմնական աշխատակիցների որակը և ներուժը աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների  ոլորտում տեղեկատվության և խորհրդատվության տրամադրման ծառայությունների զարգացման և կառավարման համար:
Սեմինարի ընթացքում շոշափվեցին հետևյալ հարցերը՝
1.Կապերը լոբբինգի և պաշտպանության, ծառայությունների մատուցման, անդամակցության ռազմավարության և ֆինանսական կայունության միջև
2.Ռազմավարության մշակում և իրականացում ծառայությունների ոլորտում
3.Օն-լայն հարցման արդյունքներ
4.Մասնակից գործատուների կազմակերպությունների կողմից ծառայությունների դիտարկում աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների ոլորտում
5.Գործատուների կազմակերպություններում ընդգրկված աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների ոլորտում ծառայությունների կառուցվածքը. ծառայությունների տեսակները, սպասարկման հիմնական բնութագրերը, ներքին կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, մատուցման տարբերակները
6.Աշխատանքի իրավունքի, աշխատանքային հարաբերությունների և մարդկային ռեսուրսների զարգացման ոլորտում ծառայությունների առանձնահատկությունները. օգտատերեր, տեղեկատվության որոնում, մրցակցություն
Սեմինարին մասնակցեցին 12 երկրներից գործատուների միությունների 24 մասնակիցներ:  “Տանժեռ” ռեքրութինգային ընկերության տնօրեն, Հայաստանի Գործատուների Հանրապետական Միության Մասնավոր Զբաղվածության ընկերությունների ճյուղային միության նախագահ Նանա Հերունին ներկայացնում էր Հայաստանը սեմինարի ժամանակ:

On November 6-8 in St. Petersburg took place the seminar "Effective services in the field of labor law, labor relations and human resource development", organized by the International Labor Organization (ILO) at the UN for employers’ organization.
The purpose of the seminar - to strengthen employers' organizations so that they can more effectively carry out their activities increasing the skills of key personnel and their potential for development and management services to provide information and advice in the field of labor law, labor relations and human recourses.
The seminar covered the following issues:
1.Connections between lobbying and protection, the provision of services, the strategy of membership and financial stability
2.Development and implementation of strategies in the field of service
3.The results of online survey
4.Overview of services in the field of labor law, labor relations and human resources from the side of participating employers’ organizations
5.Structures of services in the field of employment law, labor relations and the development of human resources in the organizations of employers: the types of services, the main characteristics of services, the internal structure, staff list, the choice of provision
6.The specificity of services in the field of employment law, labor relations and human resource development: users, information retrieval, competition.
The seminar was attended by 24 representatives of employers' unions from 12 countries. The director of “Tanger” Recruitment Company as well as the Chair of Private Employment Agencies Sectorial Union of the Republican Union of Employers of Armenia Nana Heruni represented Armenia at the seminar.