2013թ.-ի դեկտեմբերի 10-ին Անի Պլազա հյուրանոցում տեղի ունեցավ կլոր սեղան՝ “Միգրանտներին և իրենց ընտանիքներին աջակցությունը միջհամայնքային համագործակցության օրակարգում” թեմայով, որը կազմակերպել էր Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը “Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գիտավերլուծական կառավարման հզորացում” ծրագրի շրջանակներում:
Նույն օրը Հայաստան ժամանեց Իտալիայի Նարդո քաղաքի պատվիրակությունը՝ քաղաքապետի, քաղաքապետարանի ներկայացուցչի և Լեչե նահանգի մարզպետարանի ներկայացուցչի մասնակցությամբ, և հենց այցի շրջանակներում էլ տեղի ունեցավ կլոր սեղանը, որի ընթացքում ներկայացվեցին և քննարկվեցին ՀՀ միգրացիոն քաղաքականությունը, իրավիճակը և վերադարձողներին աջակցության ծրագրերը, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ծրագրերը և միջհամայնքային համագործակցության հնարավորությունները:
Կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցում էին պետական կառավարման մարմիններ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն, Աշտարակի և Գյումրու քաղաքապետարաններ և այլն, միջազգային կազմակերպություններ, հասարակական կառույցներ և զբաղվածության մասնավոր ընկերություններ:

10 декабря 2013 г. в гостинице “Ани плаза” состоялся круглый стол на тему “Межведомственная помощь мигрантам и их семьям”, которую организовал Международный центр развития человека” в рамках программы “Усиление научно-аналитической базы трудовой миграции в Армении”.
В тот же день в Ереван прибыла делегация из итальянского города Нардо во главе с мэром, представителями мэрии и губернии Лече, которые приняли участие в работе круглого стола. На встрече были представлены и обсуждались вопросы миграционной политики РА, настоящее положение дел и программы по содействию возвращения мигрантов, программы министерства по диаспоре РА, а также возможности сотрудничества сообществ.
На встрече принимали участие представители государственных структур: МИД-а Армении, министерства по труду и социальным вопросам, мэрий городов Гюмри и Аштарака и др., а также международных, общественных организаций и частных агентств занятости.
В работе круглого стола приняла участие заместитель директора рекрутинговой компании “Танжер” Марина Цымбалова.